Spotkanie autorskie Heleny Dobaczewskiej-Skonieczki

24/08/2018 -16:00 - 17:30

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Heleną Dobaczewską-Skonieczką, które odbędzie się 24 sierpnia 2018, o godz. 16:00 w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, Stary Rynek 22 w Bydgoszczy. Jest to kolejne spotkanie w ramach cyklu „Żywe drzewo na stulecie niepodległości”, podczas którego odbędzie się promocja audiobooka.

Album „Wiersze z żywego drzewa” czyli Wanda i Helena w Wilnie, Żninie i Bydgoszczy, spotkanie z twórczością babuni i wnuczki, został wydany przez KPCK w Bydgoszczy. Wydawnictwo składa się z 3 części: Wilno, Żnin i Bydgoszcz. Każda część zawiera 20 wierszy związanych z danym regionem i kolorowe fotografie tematycznie powiązane. Są to wiersze autorstwa Wandy Niedziałkowskiej-Dobaczewskiej (w części wileńskiej) i Heleny Dobaczewskiej-Skonieczki w pozostałych. Nie często się zdarza, by swoją twórczość prezentowały wspólnie – babcia i wnuczka, promując jednocześnie regiony związane z ich twórczością. Publikację przygotowała wnuczka Helena, chcąc uczcić 125. rocznicę urodzin Wandy Dobaczewskiej, która publikowała swoją twórczość już w Wilnie. Tam też została członkiem Związku Zawodowego Literatów Polskich (1927). Tę pokoleniową twórczość splata głęboki regionalizm. Miłość do swojej „małej Ojczyzny”, którą było Wilno, potem Żnin a łączy to wszystko Bydgoszcz.