Spotkanie z Andrzejem Franaszkiem

12/09/2018 -18:00

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy serdecznie zaprasza na spotkanie z Andrzejem Franaszkiem – literaturoznawcą, krytykiem literackim, wykładowcą Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, członkiem redakcji „Tygodnika Powszechnego”, pracownikiem Fundacji im. Zbigniewa Herberta oraz sekretarzem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta.

Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2011 uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych. Zajmuje się przede wszystkim twórczością współczesnych poetów polskich. Jest autorem książek „Ciemne źródło. Esej o cierpieniu w twórczości Zbigniewa Herberta” (nominacja do Nike w 1999), „Przepustka z piekła. 44 szkice o literaturze i przygodach duszy”, „Miłosz. Biografia”. Ta ostatnia przyniosła mu Nagrodę Fundacji im. Kościelskich, Nagrodę im. Kazimierza Wyki, Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Nagrodę Nike Czytelników „Gazety Wyborczej”. Ma również na swoim koncie scenariusze do filmów dokumentalnych, m.in. „Czarodziejska góra. Amerykański portret Czesława Miłosza”, „Pokolenie ‘89”, „Profesor. O Leszku Kołakowskim”, „Miłosz”.

Bydgoskie spotkanie połączone będzie z promocją najnowszej książki A. Franaszka – dwutomowej biografii Zbigniewa Herberta noszącej tytuł „Herbert” (premiera: 18 kwietnia 2018).

Bezpłatne wejściówki do odbioru od 5.09.2018, godz. 16.00 w Wypożyczalni Głównej, Stary Rynek 24 (pierwszeństwo mają członkowie  Dyskusyjnych Klubów Książki).

Spotkanie dofinansowane przez Instytut Książki w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.