Spotkanie z Janem Kantym Pawluśkiewiczem i Wacławem Krupińskim

29/09/2017 -18:00

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy serdecznie zaprasza na spotkanie z jednym z najbardziej znanych kompozytorów muzyki teatralnej, filmowej i rozrywkowej Janem Kantym Pawluśkiewiczem oraz z dziennikarzem i krytykiem Wacławem Krupińskim, którzy promować będą swoją wspólną książkę pt. Jan Kanty Osobny.

Jan Kanty Pawluśkiewicz – architekt, muzyk. Karierę artystyczną rozpoczął w 1966 r. jako współzałożyciel kabaretu, później zespołu muzycznego, Anawa, w którym grał do 1980 roku. Związany z Piwnicą pod Baranami. Skomponował muzykę do wielu piosenek M. Grechuty, A. Zauchy, G. Turnaua.  Jego piosenki wykonują także m.in. S. Karpiel-Bułeczka, R. Przemyk, M. Rodowicz, B. Rybotycka, J. Steczkowska. Ma na swoim koncie wiele form muzycznych, m.in. musical Szalona Lokomotywa (wspólnie z M. Grechutą), operę Kur zapiał, oratoria Nieszpory Ludźmierskie, Weneckie opowieści o piekle i raju, Radość Miłosierdzia, poemat symfoniczny Harfa Papuszy, misteria Droga – życie – Miłość, Przez tę ziemię przeszedł Pan, koncert fortepianowy Liściany kolczyk, koncert klarnetowy Karossa/Carossa. Skomponował muzykę do filmów takich, jak np. Bohater roku, Wodzirej, Układ krążenia. Jako kompozytor muzyki teatralnej związał się z wieloma scenami kraju. Czasami sam śpiewa. Maluje, tworząc tzw. sztukę żel-artu.

Wacław Krupiński – dziennikarz, krytyk, redaktor działu kultury Dziennika Polskiego, autor książek: Głowy piwniczne, Moje woperowstąpienie. Rozmowy z Jadwigą Romańską, Pszczoła, Bach i skrzypce – wywiad rzeka ze Zbigniewem Wodeckim.

Wstęp za okazaniem wejściówek (do odbioru od 22.09.2017, godz. 16.00 w Wypożyczalni Biblioteki Głównej, Stary Rynek 24 – pierwszeństwo mają członkowie Dyskusyjnych Klubów Książki). Serdecznie zapraszamy!

Spotkanie dofinansowane w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki przez Instytut Książki.