Spotkanie z prof. Włodzimierzem Boleckim

24/04/2019 -18:00

fot. Magdalena Wiśniewska

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy serdecznie zaprasza na spotkanie z prof. Włodzimierzem Boleckim – historykiem, teoretykiem literatury, krytykiem literackim, profesorem w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, wykładowcą literatury polskiej XX wieku na Uniwersytecie Łódzkim.

Opublikował m.in. „Ciemny Staw. Trzy szkice do portretu Gustawa Herlinga Grudzińskiego”, „Pre-teksty i teksty”, „Ptasznik z Wilna. O Józefie Mackiewiczu”, „Inny Świat Gustawa Herlinga-Grudzińskiego”, „Poetycki model prozy w dwudziestoleciu międzywojennym”, „Rozmowy w Dragonei” (z G. Herlingiem-Grudzińskim), „Polowanie na postmodernistów w Polsce”, „Rozmowy w Neapolu” (z G. Herlingiem-Grudzińskim), „Ciemna Miłość. Szkice
o twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego”, „Wenus z Drohobycza. (O Brunonie Schulzu)”. Jest autorem opracowań edytorskich m.in. utworów Wacława Berenta, Aleksandra Wata, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Bolesława Leśmiana, Czesława Miłosza, autorem i współautorem scenariuszy filmów dokumentalnych poświęconych m.in. Józefowi Mackiewiczowi, Czesławowi Miłoszowi i paryskiej „Kulturze”. Napisał scenariusz do filmu fabularnego „Ostatni dzwonek” Magdaleny Łazarkiewicz. W 2018 r. ukazała się powieść „Chack. Gracze. Opowieść o szulerach”. Laureat nagród.

Bydgoskie spotkanie poświęcone będzie patronowi Roku 2019 – Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu i połączone z promocją jego książki pt. „Dziennik 1957-1958” (premiera: 23 maja 2018).

Wstęp za okazaniem wejściówek – bezpłatne wejściówki do odbioru od 17.04.2019, godz. 16.00 w Wypożyczalni Głównej, Stary Rynek 24 (pierwszeństwo mają członkowie  Dyskusyjnych Klubów Książki).

Spotkanie organizowane w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.

Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książek.

W czasie spotkania będą wykonywane zdjęcia, które następnie zostaną opublikowane na stronie internetowej organizatora w celach sprawozdawczych.