„Wojenne i sejmowe potyczki. Juliusz Dudziński (1893-1939)” – prezentacja książki

21/11/2018 -17:00 - 18:00

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy serdecznie zaprasza na prezentację książki pt. „Wojenne i sejmowe potyczki. Juliusz Dudziński (1893-1939) – legionista, szwoleżer, ziemianin i poseł na Sejm RP z podbydgoskiego Gościeradza”, której autorem jest Włodzimierz Jastrzębski. Spotkanie poprowadzi Stefan Pastuszewski – wydawca.

Żyjący w latach 1893-1939 Juliusz Dudziński dokonał niezwykle wiele w swoim krótkim, bądź co bądź, życiu. Dzielnie zmagał się w okresie I wojny światowej w szeregach Polskiej Organizacji Wojskowej i Legionów J. Piłsudskiego z rosyjskim zaborcą. Potem w służąc w regularnych oddziałach polskiej kawalerii (szwoleżerowie) wziął czynny udział w wojnie polsko-ukraińskiej (1918-1919) oraz walkach o niepodległość z bolszewicka Rosją.(1919-1921).  Był pięciokrotnie ranny, a za odwagę wykazaną na polach walki otrzymał Order Virtuti Militari V klasy. W zmaganiach tych towarzyszyła mu wiernie jego żona Paulina z Żulińskich, także jak i on żołnierz  I-go Pułku Szwoleżerów. Od 1922r. do 1939r. zamieszkiwali  w Gościeradzu pow. Bydgoszcz, gdzie prowadzili ok. 100-hektarowe gospodarstwo rolne. J. Dudziński dał się tutaj  poznać jako  aktywny działacz społeczny i polityczny. Z ramienia  Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem  sprawował mandat powiatowego radnego, a w latach 1935-1939 był posłem z okręgu bydgoskiego do Sejmu PR. Zginął bohaterską śmiercią w dniu 16 września 1939r. w szeregach cywilnej obrony miasta Lublina.  Dudzińscy wywodzący się  z podwarszawskiego Radzymina, byli niezwykle patriotyczną rodziną. Dziadek naszego bohatera Julian Dudziński (1842-1864) poległ w Powstaniu Styczniowym.  Dwaj bracia ponieśli śmierć w walkach o niepodległość w latach 1941-1944. Synowie Juliusza Jerzy i Mirosław walczyli w  schyłkowym okresie II wojny światowej w szeregach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie Europy.

Wstęp wolny. Na spotkaniu będzie możliwość zakupienia publikacji.

Serdecznie zapraszamy!