Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

104. Rocznica Powrotu Bydgoszczy do Polski!

Data/Czas
19/01/2024 - 20/01/2024 -Całodniowe

Mapa niedostępna
Zapraszamy serdecznie na wyjątkowe obchody 104. rocznicy ‘niepodległej Bydgoszczy’!
 
Wspólnie uczcimy ten historyczny moment, jednocząc się podczas wielu fascynujących wydarzeń organizowanych wspólnie z Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O w Bydgoszczy, Muzeum Legend Szyperskich, Podwórko Tajemnic, Muzeum Kanału Bydgoskiego.
 

Do świętowania 104. rocznicy „niepodległej Bydgoszczy” zapraszamy przywołaniem tytułu niezwykłego obrazu autorstwa Jerzego Rupniewskiego – „Duch Przeszłości – Zwycięzca”. W czymże tkwi niezwykłość? Artysta – mocno aktywny w latach międzywojennych, persona nad Brdą rozpoznawalna i szanowana – nie oddaje bowiem wiernie wypadków z roku 1920, ale na swoim płótnie umieszcza w centrum dumnego, uskrzydlonego husarza, symbolizującego owego triumfującego Ducha! Wątki twórczej biografii Jerzego Rupniewskiego, jego twórczość, będą główną linią narracyjną tegorocznych obchodów rocznicy odzyskania Bydgoszczy dla niepodległej Polski.

Ruszyły właśnie starania, aby Szlak TeH2O zakupił w roku 2024 obraz „Duch Przeszłości – Zwycięzca” dla Miasta Bydgoszczy!  

 
 
📅 Program Obchodów:
 
19 STYCZNIA
Godzina Program Miejsce
11:00

Oprowadzanie tematyczne po historycznej wystawie stałej „Od Starego Rynku do placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy” – Kamil Ściesiński. 

Podczas spotkania przybliżone zostaną ciekawostki historyczne, a także zaprezentowane eksponaty związane z powrotem Bydgoszczy do Macierzy w styczniu 1920 r. Zgodnie z tradycją podczas tego dnia goście będą mieli okazję skosztować okazyjnie wypiekanych słodkości – Bydgoskich Kluczyków, przygotowywanych przez Pałac Ostromecko (Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy).

Spichrze nad Brdą, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, ul. Grodzka 7-11

12:00 – 18:00

Akcja edukacyjno – memorialna: „Jerzy Rupniewski – Pracownia Artysty”. Działania nawiążą do historycznej, twórczej „symbiozy” Artysty z Biblioteką, w której Rupniewski rezydował. W bibliotecznej „Strefie Kultury” odtworzony zostanie duch pracowni malarskiej, zobaczymy oryginalne i reprodukowane pocztówki projektu malarza, obrazy i szkice. Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła zaprasza do historycznego Foto – Punktu z bezpłatnymi wydrukami pamiątkowych zdjęć na miejscu!

Dopełnieniem akcji „Jerzy Rupniewski – Pracownia Artysty” jest również możność zwiedzania ponad stuletniej Introligatorni – Obiektu Szlaku TeH2O. 

Biblioteka Główna, Stary Rynek 22 – Strefa Kultury
16:00

„Styczniowa Lekcja Muzyki w Pracowni Artysty” – muzyczne spotkanie w stylu międzywojnia (wystąpi m.in. Szychta Wokalna „Niech to Szlak”).   

Biblioteka Główna, Stary Rynek 22 – Strefa Kultury
17:00

Wykład „Bydgoskie patriotki” wygłosi dr Anna Nadolska.

Spotkanie ma na celu przybliżenie roli lokalnych patriotek w podtrzymaniu tożsamości narodowej rodaków w Bydgoszczy u progu powrotu miasta do Polski. Prelegentka nakreśli sylwetki najbardziej zaangażowanych w walkę z germanizacją bydgoszczanek, takich jak choćby Wincentyna Teskowa, Stefania Tuchołkowa, Maria Czarlińska czy Anna Piórek.

Opowie także o udziale kobiet w przygotowaniu przełomowych dla miasta wydarzeń 20 i 22 stycznia 1920 r.

Gmach główny, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, ul. Gdańska 4

12:00, 13:00, 14:00

W podanych godzinach możliwość grupowego zwiedzania bibliotecznych Zbiorów Specjalnych, gdzie na ścianach zachowano m.in. malowane przez Rupniewskiego obrazy (zapisy grup wraz z możliwością negocjacji dodatkowych terminów:
(52) 33-99-202. Przewodniczkami grup będą: p. Joanna Królicka-Nejman i p. Lucyna Gęsikowska).

Biblioteka Główna, Długa 41

Tego dnia we wszystkich Obiektach Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O pojawią się darmowe pocztówki z reprodukcjami prac Jerzego Rupniewskiego oraz pamiątkowe świece zapachowe. Zachęcamy do poszukiwań! 

 
 
 
 
20 STYCZNIA
Godzina Program Miejsce
10:00-13:00

Akcja „Jerzy Rupniewski – Pracownia Artysty” – kontynuacja akcji.

Biblioteka Główna, Stary Rynek 22 – Strefa Kultury
13:00

Wykład na temat twórczości Artysty, a w szczególności obrazu „Duch Przeszłości – Zwycięzca” wygłosi dr Barbara Chojnacka.

Szlak TeH2O zaprasza na pierwszy publiczny pokaz historycznego płótna autorstwa Jerzego Rupniewskiego!

Sala Konferencyjna Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego – ul. Gdańska 4.

18:00

Tradycyjna potańcówka „pod ferdeką” w stylu międzywojnia z muzyką na żywo! Gwiazda Wieczoru: FERAJNA BYDGOSKA

(wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek – kontakt: Adam Gajewski, 503–584–840).

Muzeum Legend Szyperskich – Barka LEMARA (nabrzeże Brdy)

21:00-22:00

Wędrowne, uliczne muzykowanie w nucie epoki Jerzego Rupniewskiego i niepodległej Bydgoszczy.

ul. Mostowa oraz okolice Starego Rynku

 

Elementy dodatkowe obchodów:

Postać i twórczość malarza Jerzego Rupniewskiego stanowić będą temat audycji multimedialnej tworzonej aktualnie w ramach cyklu „Archiwum B.” Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. 

Ujęcia Bydgoszczy przeznaczone przez Jerzego Rupniewskiego na pocztówki w roku 2024 dołączą do ekspozycji prezentowanej na pokładzie barki „Lemara” (Muzeum Legend Szyperskich). Będą to m.in. depozyty Muzeum Kanału Bydgoskiego oraz „Podwórka Tajemnic”.

   

Program obchodów – POBIERZ

 
Dołącz do naszych obchodów, odkrywaj historię miasta i celebruj razem z nami 104. rocznicę Powrotu Bydgoszczy do Polski! 
Skip to content