Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bohaterskie dzieci Korei. Północnokoreańskie sieroty w Polsce w latach 1951-1959

Data/Czas
27/03/2019 -17:00 - 19:00

Lokalizacja
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy

Wczytuję mapę...

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy i Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Bydgoszczy zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu “BEZ PRZEDAWNIENIA”:

W 1951 r. z ogarniętej wojną Korei przywieziono do Polski 1200 dzieci. Przemierzyły długą drogę, by szukać spokoju i nowej szansy w Polsce. Ich obecność objęto tajemnicą, a do opieki nad nimi wybrano staranie wyselekcjonowanych wychowawców, nauczycieli i lekarzy. Nauczyciele i wychowankowie bardzo się ze sobą zżyli, tworząc relacje niemal rodzinne. Decyzję o powrocie dzieci z powrotem do Korei Północnej przyjęto więc z ogromnym żalem. Naznaczone koszmarem wojny, po raz drugi skazano na cierpienie i tęsknotę za ponownie znalezioną rodziną.

Sylwia Szyc – pracownik naukowy Biura Badań Historycznych IPN, doktorantka w Zakładzie Historii Społecznej XX w. w Instytucie Historii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Autorka kilkudziesięciu artykułów naukowych oraz popularnonaukowych. Prowadzi badania nad historią polskiej dyplomacji po 1945 r., ze szczególnym uwzględnieniem stosunków polsko-północnokoreańskich. Sekretarz czasopism naukowych „Komunizm: system-ludzie-dokumentacja” oraz „Pamięć i Sprawiedliwość”. Przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą pobytowi północnokoreańskich sierot wojennych w Polsce w latach 1951-1959.

Wstęp wolny

Leave a Reply

Skip to content