Europejskie Dni Dziedzictwa – święto zabytków

17/09/2022 -10:00 - 14:00

Europejskie Dni Dziedzictwa – święto zabytków

Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu: co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Podczas EDD nawet niedostępne na co dzień zabytki wpuszczają w swoje mury gości, a uczestnicy licznych spotkań, prelekcji i warsztatów poznają historię i kulturę zarówno narodową, jak i tę regionalną oraz lokalną.

Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

W związku z powyższym zapraszamy na zwiedzanie biblioteki bydgoskiego klasztoru bernardynów, Magazynu Głównego, a także Pracowni Regionalnej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy.

Zwiedzający uczestniczyć będą w prezentacji najciekawszych zbiorów znajdujących się w magazynie, następnie w pokazie procesu wypożyczania książek „od zamówienia do realizacji”, czyli od wydruku zamówienia, wyszukania go na półkach po sygnaturze, do realizacji i dostarczenia windą, a na zakończenie poszukają ukrytych w zbiorach ciekawostek o Bydgoszczy.

Zwiedzanie Biblioteki Bernardynów przybliży z kolei najstarszy i największy z zachowanych w mieście księgozbiorów. Jego początki sięgają XV wieku. Najważniejszą cechą tej biblioteki jest jej przeszłość, będąca częścią historii Bydgoszczy.

Zaś w Pracowni Regionalnej zaprezentowane zostaną m.in. książki, gazety, czasopisma, księgi adresowe miasta Bydgoszczy i wszelkie materiały związane z województwem kujawsko-pomorskim.

Zapraszamy również do obejrzenia zabytkowej klatki schodowej naszego budynku przy ulicy Długiej i obejrzenia efektów jej remontu, jak również zwiedzenia prezentowanej tam wystawy „Bydgoszcz na starej fotografii”.

Zwiedzanie rozpoczynać się będzie o każdej pełnej godzinie, od 10:00 do 13:00, w 4 grupach liczących po 10 osób.

Zbiórka grup w holu głównym Biblioteki.

Zapisy przyjmowane są przez pracowników Działu Udostępniania Zbiorów WiMBP:

nr tel.: 52 33 99 250.

Data rozpoczęcia: 17 września 2022 (sobota)

Godzina: 10:00 – 14:00