Biblioteka online
Data/Czas
26/03/2021 - 31/12/2021 -00:00
Jesteśmy również online!
W związku z wprowadzonym w Polsce stanem epidemii, oferujemy inne formy dostępu do kultury, rozrywki, a także informacji naukowej. Zachęcamy do skorzystania z darmowych źródeł, dzięki którym będzie można poczytać, pouczyć się czy popracować.
Wykorzystując kanały wirtualne proponujemy następujące formy działalności:
• Dyżur informacyjny
Jeśli piszą Państwo prace naukowe, artykuły czy poszukują Państwo informacji, to oferujemy naszą pomoc.
Możemy pomóc, przeszukując internetowe bazy danych, korzystając z materiałów źródłowych zgromadzonych w Bibliotece, z bieżących i archiwalnych zasobów czasopism.
Zapytanie prosimy wysłać na adres: informacja@wimbp.bydgoszcz.pl
• Skan do domu
Wprowadzona została usługa „Skan do domu”. Czytelnikom, posiadającym aktualną kartę biblioteczną, skanujemy m.in. fragmenty książek, czasopism lub inne materiały, dostępne w wersji papierowej należące do zbiorów WiMBP w Bydgoszczy. Zeskanowane materiały wysyłane są do czytelnika drogą mailową.
Zamówienia do 20 skanów można wysyłać na adres: czytelnia.glowna@wimbp.bydgoszcz.pl. W zamówieniu należy podać numer karty bibliotecznej, nazwisko autora, tytuł książki lub artykułu, tytuł czasopisma, rok i nr oraz numery stron.
• E-booki na portalu Legimi
Kody Legimi na kwiecień będą wydawane od 1 kwietnia 2022 r. w Wypożyczalni Głównej oraz w filiach osiedlowych (wykaz filii – zobacz):
- osobiście,
- telefonicznie,
- elektronicznie na e-mail: wypozyczalnia.glowna@wimbp.bydgoszcz.pl
Prosimy zatem 1 kwietnia o kontakt z biblioteką podając swój numer karty, imię i nazwisko.
UWAGA Kodów do Legimi jest zdecydowanie więcej. Dodatkowa pula kodów została dofinansowana przez Miasto Bydgoszcz w ramach programu Bydgoski Budżet Obywatelski
Jednocześnie przypominamy, że jeden kod można wykorzystać na dwóch różnych urządzeniach, np. czytnik i tablet, smartfon i czytnik itd. (lista rekomendowanych urządzeń http://www.legimi.pl/pobierz-legimi/ )
Natomiast, jeśli aktywowali Państwo kod w marcu dopiero pod koniec miesiąca (prosimy pamiętać, że jest on ważny 30 dni) będą mogli Państwo czytać e-booki również w kwietniu.
Aby przedłużyć dostęp do serwisu na kolejny miesiąc należy:
- Pobrać kod dostępu na kolejny miesiąc.
- Wejść na stronę www.legimi.pl/wimbp_b i zalogować się na swoje konto wpisując login i hasło użyte podczas rejestracji do serwisu.
- Po zalogowaniu wpisać kod dostępu otrzymany w Bibliotece.
Wszelkie pytania w sprawach technicznych należy kierować na adres: support@legimi.com
Dodatkowe kody do platformy Legimi zakupione są dzięki dofinansowaniu Miasta Bydgoszczy w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.
• IBUK LIBRA – otwórz
Ogółem całe konsorcjum wykupiło dostęp do 546 tytułów. Dodatkowo platforma oferuje dostęp do darmowych e-booków. Czytelnicy Konsorcjum mogą w 2021 roku korzystać ogółem z 1.987 dokumentów. Obecnie aby uzyskać dostęp do serwisu wystarczy kontakt telefoniczny 52 33-99-248 (w godz. 8:00-15:00) lub mailowy: wypozyczalnia.glowna@wimbp.bydgoszcz.pl, podając swój numer karty, imię i nazwisko. Kod PIN pobrany raz przez użytkownika jest aktywny przez cały czas trwania umowy pomiędzy Biblioteką a platformą IBUK Libra.
• Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa – otwórz
Biblioteka udostępnia swoje zbiory w formie cyfrowej na stronie internetowej Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej. Obecnie znajduje się tam ok. 83.615 naszych obiektów, co stanowi ok. 32% całej kolekcji KPBC.
• Nasze publikacje – otwórz
Bydgoska Książnica prowadzi działalność wydawniczą. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi publikacjami.
• Polecane biblioteki cyfrowe – otwórz
Zapraszamy do korzystania z bogatych zasobów zdigitalizowanych, dostępnych w licznych bibliotekach, archiwach i repozytoriach cyfrowych. Wśród najciekawszych znajdują się te ze zbiorami narodowymi, czy regionalnymi; uczelniane a nawet kościelne.
• Bazy bibliograficzne – otwórz
WiMBP w Bydgoszczy tworzy i udostępnia on-line „Bibliografię województwa kujawsko-pomorskiego”. Baza bibliografii regionalnej zawiera 89.166 rekordów. Jest to bibliografia przedmiotowo-podmiotowa zawierająca opisy bibliograficzne książek, czasopism, artykułów, wywiadów oraz utworów literackich twórców związanych z regionem, a także recenzji ich prac.
Zachęcamy do odwiedzania bibliotecznego profilu na Facebooku lub Instagramie. Codziennie udostępniamy dla Państwa najważniejsze informacje, ciekawostki oraz przydatne linki. Czekamy tam również na Państwa pytania lub sugestie.
• Biblioteka na wynos – otwórz
W ramach akcji “Biblioteka na wynos” biblioteki osiedlowe na swoich blogach oraz profilach społecznościowych prowadzą szeroko pojętą działalność kulturalną i edukacyjną.