Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

„Mała kolejka” – spotkanie autorskie z Michałem Jankowskim

Data/Czas
21/03/2023 -18:00 - 20:00

Mapa niedostępna

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie połączone z premierą książki pt. ,,Mała kolejka. Trasa Bydgoszcz – Koronowo”, której autorem jest Michał Jankowski, bydgoski historyk, regionalista i księgarz.

W latach 1895–1969 Bydgoszcz i Koronowo połączone były linią kolei wąskotorowej, funkcjonującej w ramach Bydgoskiej Kolei Powiatowej. Malowniczą trasą kursowały kiedyś małe pociągi służące transportowi towarów i stanowiące podstawowy środek lokomocji. Kolejowy szlak tętnił życiem towarzyskim i turystycznym, obfitował w kąpieliska, restauracje i zakątki pełne atrakcji kulturalno-sportowych. Jak wielkie znaczenie miała „ciuchcia” w ówczesnej codzienności, świadczy ogrom materiałów, jakie odnaleźć można na jej temat w dawnej prasie. Tym bardziej zadziwia fakt, że z tego, o czym ongiś się z dumą rozpisywano, tak niewiele dziś pozostało. Zniknęły tory małej kolejki, a wraz z nimi jakby uszło życie z terenów, które przemierzała.

Ta książka przywraca pamięć o małej kolejce i jej pracownikach, zabierając czytelnika w niezwykłą podróż w czasie szlakiem wąskich torów z Bydgoszczy do Koronowa. Przybliża okoliczności powstania
i funkcjonowania Bydgoskiej Kolei Powiatowej, ale nie tylko na podstawie suchych archiwaliów, lecz przede wszystkim przez pryzmat fantastycznego źródła, jakim jest prasa, w szczególności ta międzywojenna, a także wspomnień, jakie zachowały się o „ciuchci”.

 

Data: 21.03.2023 r. /wtorek/

Godzina: 18.00

Miejsce: Biblioteka Główna, Stary Rynek 24 (Sala wykładowa)

 

Wstęp wolny!

Serdecznie zapraszamy!

 

Na spotkaniu będzie możliwość zakupienia książki w promocyjnej cenie.

 

 

 

Skip to content