Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego

02/03/2019 -11:00 - 13:00

W ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego zapraszamy do zwiedzania Biblioteki Bernardynów Bydgoskich i Izby Pamięci Adama Grzymały Siedleckiego w dniu 02.03.2019 r.

Zapisy odbywają się za pomocą formularza rejestracyjnego na specjalnie przygotowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu stronie internetowej: www.rejestracja.kujawsko-pomorskie.pl

Bibliotheca Bernardina jest najstarszym i największym z zachowanych w Bydgoszczy księgozbiorów. Dawniej należała do zakonu bydgoskich bernardynów. Składa się z ponad 1,5 tys. starych druków, a jej początki sięgają XV w. Ekspozycja znajduje się w pomieszczeniu stylizowanym na wzór wąskiej gotyckiej celi bibliotecznej, przypominającej librarię zakonną. Wystawie stałej towarzyszyć będzie okolicznościowa, prezentująca najstarsze druki z zapisem nutowym (mszały, śpiewniki), jako że muzyka pełniła ważną rolę w praktyce religijnej zakonników.

Izba Pamięci Adama Grzymały-Siedleckiego znajdująca się w mieszkaniu pisarza, została otwarta w 1968 r. Mieści się w niej niewielkie muzeum (meble i pamiątki) oraz Pracownia Teatrologiczna, w której zgromadzono książki i czasopisma dotyczące teatru polskiego i powszechnego, a także materiały na temat historii teatru w Bydgoszczy. Wśród dokumentów znajdują się programy teatralne, fotografie z przedstawień oraz kolekcja afiszy Teatru Miejskiego z lat 1835-1950. Program obejmuje zwiedzanie i wysłuchanie prelekcji na temat życia i twórczości artysty.