Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Olbrzym i Kurdupel. Koncert

Wczytuję mapę...

W ramach “Poszerzenia pola dźwięku #2” zapraszamy na koncert duetu Olbrzym i Kurdupel.

Zespół gra muzykę swobodnie improwizowaną w składzie: Marcin Bożek (bass) i Tomek Gadecki (sax) . Tak jak trudno jest opisać improwizację jako zjawisko w muzyce, tak trudno zdefiniować muzykę którą OiK wykonuje. Często spotykane konotacje z free jazzem w recenzjach płyt duetu czy koncertów nie odzwierciedlają całej prawdy. Coraz częściej w grze duetu dochodzi do głosu muzyka współczesna. Słychać to zarówno w improwizacjach jak i kompozycjach wykonywanych wspólnie z większym aparatem wykonawczym.

Duet powstał wiosną 2007 roku w Gdyni. Priorytetem OiK jest koncertowanie, a działalność wydawnicza jest dokumentacją etapów pracy twórczej. Podczas koncertów muzykom towarzyszy Vj, który tworzy wizualizacje pod wpływem muzyki i wyświetla je na instrumentalistach. W trakcie spektaklu muzyczno-wizualnego zespół jest ubrany w białe kombinezony. Odbijane światło od sylwetek artystów sprawia wrażenie trójwymiarowości obrazu, a muzycy stają się „przezroczyści”, podkreślając w ten sposób, iż to muzyka i obraz są najważniejsze.

Na początku 2008 roku zespół nagrał pierwszą płytę pod tytułem „frrrr…”, która zebrała liczne dobre recenzje. W kwietniu 2012 ukazała się nakładem fonografiki ich druga płyta pod tytułem „SIX PHILOSOPHICAL GAMES”. Nazwa płyty i tytuły utworów zapraszają słuchaczy do obcowania z muzyką w niecodziennych sytuacjach, oraz aktywnej zabawy we współtworzenie sztuki. Płyta spotkała się ze świetnym przyjęciem i zebrała entuzjastyczne recenzje w kraju i poza jego granicami. Oficjalna premiera płyty odbyła się z udziałem orkiestry Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Koncert został zarejestrowany audio i video oraz wydany w 2016 roku przez MITW.

Zespół Olbrzym i kurdupel poprzez swoją bezkompromisową świeżą i awangardową twórczość uzyskał mocną pozycję na polskiej scenie improwizowanej, co znajduje odzwierciedlenie w licznych zaproszeniach na festiwale muzyki improwizowanej np. „Art of improwisation” we Wrocławiu, „Off Jazz festiwal” w Tczewie, „Dzianie się” w Olsztynie. Duet współpracuje z wybitnymi postaciami tego nurtu takimi jak Mikołaj Trzaska, Rafał Mazur, Keir Neuringer (USA). Zespół wydał 4 płyty i jedno DVD.

Zadanie dofinansowane przez Miasto Bydgoszcz.

Leave a Reply

Skip to content