Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Pokochały Pałuki – spotkanie z Heleną Skonieczką

Data/Czas
24/08/2017 -17:00 - 19:00

Lokalizacja
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy

Wczytuję mapę...

Na spotkanie zapraszamy 24/08/2017 o godz. 17:00 – Sala Wykładowa Biblioteki Głównej

„Pokochały Pałuki” to spotkanie, gdzie zaprezentowane zostaną teksty poetyckie i prozatorskie związane z regionem (Bydgoszczą i Żninem) pisane przez Helenę Dobaczewską-Skonieczkę, a także wybrana poezja Wandy Dobaczewskiej (Niedziałkowskiej), która publikowała swoją twórczość już w Wilnie. Tam też została członkiem Związku Zawodowego Literatów Polskich (1927), a od 1947 roku (do śmierci, czyli 1980) była członkinią naszego bydgosko-toruńskiego oddziału Związku Literatów Polskich, mieszkając i tworząc na Pałukach w Żninie. Tam też sięgają początki drogi twórczej Heleny. Wnuczka i Babunia; Helena i Wanda w Bydgoszczy, Żninie  i Wilnie. Spotkanie odbędzie się w dniu urodzin Wandy (24 sierpnia 1892). Będzie to więc 125. rocznica Wandy, a także 10 lat od wydania pierwszego poetyckiego tomiku przez Helenę.

Wanda Dobaczewska (Niedziałkowska) – żyła w latach1892-1980. Dzieciństwo i młodość spędziła w Wilnie – gdzie aktywnie uczestniczyła w życiu kulturalnym i literackim miasta. Debiutowała 1920r. tomem wierszy „Na chwałę słońca”. Od 1927 roku była członkiem Związku Zawodowego Literatów Polskich i współorganizatorką znanych „wileńskich śród literackich”. Przeżyła obóz koncentracyjny w Ravensbrück. Po wojnie (od 1951r) zamieszkała w Żninie, gdzie pisała kolejne powieści i dodawała „ducha” swoim sześciu wnukom. Jest autorką szesnastu wydawnictw, w tym siedmiu powieści napisanych w Żninie.

Helena Skonieczka (Dobaczewska) – wnuczka Wandy Dobaczewskiej, wychowała się na Pałukach w Żninie. Od 1976 roku mieszka   w Bydgoszczy. Jest animatorem ruchu kulturalnego, szczególnie w środowisku osób niewidomych. Redaktorka kilkunastu wydawnictw związkowych z serii „Biblioteka OKATiK-a” PZN. Autorka scenariuszy i licznych projektów artystycznych w Okręgu Kujawsko-Pomorskim Polskiego Związku Niewidomych. Literacko zadebiutowała  w Kielcach (2006). Autorka ośmiu tomików poetyckich, które publikuje pod nazwiskiem Helena Dobaczewska-Skonieczka. Członek Związku Literatów Polskich, RSTK oddziału bydgoskiego, instruktorka ZHP i wieloletnia działaczka w ruchu esperanckim.

Leave a Reply

Skip to content