Pozytywka – III Magiczny Festiwal Świata Baśni i Bajek

29/08/2019 - 01/09/2019 -Całodniowe

Pozytywka – na pozór zwykła zabawka dla dzieci, a potrafi w kilkanaście sekund przenieść nas do innego świata- świata fantazji, pozytywnych doświadczeń, magii i baśni. Do tego właśnie świata, na kilka dni zaprasza wszystkich Festiwal Pozytywka.

Magiczny Festiwal Świata Baśni i Bajek jest wyjątkowym wydarzeniem, kierowanym głównie do dzieci, lecz nie tylko. Zapraszamy wszystkich, którzy pragną choć na chwilę powrócić do beztroskich czasów dzieciństwa i zatopić się w czarodziejskim klimacie świata baśni i bajek. W ramach Festiwalu zorganizowaliśmy wiele wyjątkowych wydarzeń, które z pewnością zachwycą całą rodzinę.

Na trzecią edycję Festiwalu zaprosiliśmy artystów w Polski, Słowacji, Litwy, Białorusi oraz Niemiec. Łącznie odbędzie się blisko 30 baśniowych wydarzeń na terenie całego miasta. Dodatkowo w Parku im. Jana Kochanowskiego utworzone zostanie miasteczko festiwalowe. W miasteczku odbywać się będą wydarzenia plenerowe, na całe rodziny czekać także będzie moc dodatkowych atrakcji (info wkrótce).

Przez 4 dni każdy będzie miał okazję:
• posłuchać niezwykłych opowieści z różnych zakątków świata podczas spotkań z najprawdziwszymi wędrownymi bajarzami i bajarkami!
• wziąć aktywny udział w performatywnych baśniowych spotkaniach
• zobaczyć niezwykłe spektakle teatralne w najróżniejszych formach
• posłuchać wyjątkowej muzyki podczas koncertów
• puścić wodzę fantazji podczas wyjątkowych baśniowych warsztatów

===================================================

Partnerem głównym wydarzenia jest Województwo Kujawsko – Pomorskie
Patronat honorowy nad wydarzenia objął Prezydent Miasta Bydgoszczy – Rafał Bruski oraz Marszałek Województwa Kujawsko – Pomorskiego – Piotr Całbecki
Organizator: Fundacja Kultury Pozytywka

Wydarzenia w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej:

Czwartek 29 sierpnia:
11:30 Warsztaty sztuki opowiadania – Jerzy Szufa. OPOWIEŚCI RYTMÓW, GŁOSÓW I DŹWIĘKÓW

Na warsztatach będziemy budzić ciało, głos i wyobraźnię opowiadacza. Wspólnie wyruszymy do krainy wyobraźni, gdzie stworzymy niezwykłe historie inspirowane dźwiękiem instrumentów! Przekonamy się też na własnej skórze, jak opowiada zaspany niedźwiedź albo śpiewająca królewna! Opowieściom stworzonym przez małych twórców towarzyszyć będą dźwięki instrumentów takich jak harfa celtycka, bendir, drumla, czy spring drum.

Prowadzący: Katarzyna Płocińska, Jerzy Szufa.

Warsztaty dla dzieci od 7 lat. Obowiązują zapisy!

14:00 Spotkanie z opowiadaczem z muzyką na żywo – Jerzy Szufa. DŹWIĘKO-BAJKI

“Posłuchajcie, posłuchajcie… dźwięku chmur, co suną po niebie, dźwięku truskawek, które się czerwienią, dźwięku księżyca w pełni. Posłuchajcie ciszy. W ciszy pojawia się pierwsze słowo, potem drugie, trzecie, czwarte… Słowa zaczynają malować obrazy. Czy to widać wodę, która odwiedza dom słońca i księżyca? A tam? Czy to staruszek, który zgubił drogę w lesie?” W programie “Dźwięko-bajek” muzyka splata się z opowieściami. Towarzyszyć nam będą rozmaite instrumenty takie jak: harfa celtycka, kalimba, tank-drum, drumla, skrzypce, czy bendir.

Opowiadają i przygrywają: Katarzyna Płocińska, Jerzy Szufa

18:00 Spektakl dla dzieci – Walny Teatr. PRZYGODY KROPLI WODY

„Przygody kropli wody” Marii Terlikowskiej to zabawna, pisana klasycznym wierszem historia dla najmłodszych o fenomenie wody, o tym, jak zmienia stany skupienia, dzięki czemu podróżuje od głębin ziemi, poprzez rzeki, morza, domy aż do chmur, by powrócić znów na ziemię.  Spektakl zrealizowany w technice teatru przedmiotu ma charakter lekcji w laboratorium prowadzonej przez szalonego naukowca, któremu w eksperymentach z wodą wychodzą zgoła inne efekty od założonych, co przyczynia się do wielu fantastycznych odkryć.
Spektakl ukazuje zupełnie niezwykłe możliwości zastosowania szklanych przedmiotów z szafy laboratorium i wody, odpowiadając na pytanie: skąd się wzięło życie?

Tekst: Maria Warlikowska
Reżyseria, scenografia, wykonanie: Adam Walny

Spektakl familijny, dzieci od 4 lat

Piątek 30 sierpnia

10:00 Spektakl dla dzieci – Falkoshow. NA WOZIE

Akcja spektaklu rozgrywa się w malowniczej miejscowości Lanckorona. Tajemniczy zwierzęcy bohater wraz ze zmianami pór roku odkrywa także swoją tożsamość i miejsce w świecie. Tę piękną historię z morałem obejrzymy dzięki barwnym grafikom nawiązującym do zabytkowej zabudowy Lanckorony oraz lalkom wykonanym ze starego drewna pochodzącego z tych okolic.
Występuje: Krzysztof Falkowski
Rodzaj: spektakl interaktywny
Forma: marionetki sycylijskie

Spektakl dla dzieci od 4 lat

13:00 Spotkanie z bajarką z muzyką na żywo – Baśnie Właśnie. BAŚNIE O PRZYJAŹNI

W baśniach dzieje się magia. Smoki latają, przedmioty mają magiczne moce, a mysz i kot się przyjaźnią. Najwięcej niezwykłych wydarzeń dzieje się wtedy kiedy ramie w ramie wyruszają przyjaciele. Złap przyjaciela za ramię i niech wydarzy się magia.

Opowiada: Martyna Rubinowska
Muzyka: Rafał Zgoda

Spotkanie dla dzieci od 4 lat

Sobota 31 sierpnia
Niedziela 1 września

10:00 Baśniowe warsztaty filmowe – Fundacja Art – House. JAK NIE POPSUĆ ,,HOBBITA” (sobota i niedziela)

Gratka dla starszych dzieci zainteresowanych sztuką filmową! Dwudniowe kompleksowe warsztaty filmowe prowadzone pod profesjonalnym okiem – operatora, reżysera i scenarzysty – Ramigiusza Zawadzkiego. Podczas dwóch sesji, młodzi ludzie, będą mieli niezwykłą okazję zostać twórcami filmowymi i wspólnie stworzyć baśniową adaptację Hobbita. Uczestnicy warsztatów poznają tajniki sztuki filmowej na każdym etapie powstawania sceny – od fazy początkowej – tworzenia scenariusza i rysunkowego scenopisu sceny, poprzez dobór obsady, próby aktorskie i zaaranżowanie planu zdjęciowego, aż po nakręcenie przygotowanej sceny! Nie możemy doczekać się efektów.

Prowadzący: Remigiusz Zawadzki (Fundacja Art – House)

Warsztaty dla dzieci i młodzieży w wieku 12 – 15 lat (obowiązują zapisy)