Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Skarby Biblioteki Narodowej – wystawa oraz konkurs

Data/Czas
11/03/2024 - 22/03/2024 -Całodniowe

Mapa niedostępna
Serdecznie zapraszamy na objazdową wystawę Biblioteki Narodowej zatytułowanej „Skarby Biblioteki Narodowej”.
 
Prezentuje ona dziesięć najcenniejszych zabytków rękopiśmiennych ze skarbca Biblioteki Narodowej, które ze względu na swoją wyjątkową wartość opuszczają skarbiec niezwykle rzadko, a oryginały mogą oglądać tylko nieliczni! 
 
Na obszernych planszach zobaczycie Państwo m.in. Rocznik świętokrzyski dawny z zapiskami o przybyciu Dąbrówki do Mieszka oraz chrzcie władcy, bogato iluminowany, luksusowy Sakramentarz tyniecki, Psałterz floriański, Mszał Erazma Ciołka – biskupa i królewskiego dyplomaty, zapisy kronikarskie tajemniczego Galla Anonima, Roczniki czyli Kroniki sławnego Królestwa Polskiego Jana Długosza oraz Bogurodzicę – pieśń uważaną za nasz pierwszy hymn narodowy. 
 
Wystawa nakreśla ciekawy obraz początków Polski i polskiej kultury. Zapraszamy na nią serdecznie od 11 do 22 marca do Biblioteki Głównej na Starym Rynku 24.
Ekspozycja będzie umiejscowiona w korytarzu prowadzącym do naszej Pracowni Regionalnej, w godzinach otwarcia Biblioteki. 
 
 
A wraz z wystawą ogłaszamy konkurs skierowany do klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych, pt. „Kronika Bydgoska uczniowską ręką spisana…”!
 
Przyjdźcie do nas koniecznie zobaczyć wystawę, a potem namówcie swoją klasę do wykonania kroniki! 
 
Regulamin konkursu w linku poniżej:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Skip to content