Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ważne sprawy. Rozmowa o ciałopozytywności. “Od stóp do głów. Ilustrowany elementarz ciała”

Data/Czas
24/03/2023 -10:00 - 12:00

Mapa niedostępna
Przed Wami mała encyklopedia ciała!
 
📣 Zupełnie świeżutka publikacja, nowa książka autorki bestsellerowego „Odpowiedz mi!”
 
Katharina von der Gathen, wraz z ilustratorką Anke Kuhl, w przystępnych, krótkich hasłach zebrały podstawową wiedzę o ludzkiej anatomii i fizjologii, a także o zjawiskach społecznych i kulturowych związanych z ciałem.
Obok informacji na temat płci, dojrzewania, niepełnosprawności i starości znalazło się tu omówienie takich zagadnień, jak: różnorodność, pewność siebie, względność ideałów urody czy prawo do stawiania granic.
Książka daje dużą porcję wiedzy i inspiruje do stawiania pytań.
 
Z związku z tą książką porozmawiamy z Agatą Borkowską – osiemnastolatką, która doświadczyła anoreksji.
 
Ta wspaniała lektura, poruszająca m.in. temat, na który porozmawiamy z Agatą, adresowana jest do młodych czytelników już od 8. roku życia, ale w związku z charakterem spotkania (m.in. długością rozmowy) zapraszamy dzieci i młodzież od 10. do 16. roku życia. 
Mamy przy tym świadomość, że tematyka jest potrzebna i ważna również dla młodszych, dlatego zapraszamy rodziców, pedagogów oraz nauczycieli z grupami, a tych którzy nie będą mogli uczestniczyć  – z pełnym przekonaniem odsyłamy do książki.
 
✅ Wstęp na spotaknie jest darmowy, jednak konieczne są zapisy poprzez email, w temacie piszcie “Od stóp…”, a w treści liczbę i wiek uczestników oraz telefon kontaktowy.
✅ Adres email: tuczytam@op.pl
✅ Przyjdźcie, damy Wam (wraz z Agatą i ksiażką) i/lub Waszym wychowankom sporą porcję wiedzy i materiału do obserwacji i rozważań.
 
Spotkanie poprowadzi Lucyna Brzezińska-Eluszkiewicz, filolożka polska, biblioterapeutka, popularyzatorka czytelnictwa, lureatka w konkursie Ksiażka Roku 2021 Polskiej Sekcji IBBY (ang. International Board on Books for Young People) w kategorii Upowszechnianie Czytelnictwa. Pracuje w Fundacji 12 Kamieniaca, gdzie jej pracę, poprzez wolontariat wspiera Gości tego spotkania, Agata Borkowska. 
 
Agatę zapytam m.in.:
a) jak anoreksja, z którą zmagała się Agata, wpłynęła na postrzeganie własnego odbicia w lustrze?
b) jak ból istnienia?
c) ciągłą kontrola wagi?
d) jak drakońska dieta?
 
czy może?
a) jak akceptacja?
b) jak budowanie odporności psychicznej?
c) jak ciałopozytywność?
d) jak dobrostan psychiczny i drogi do niego?
 
 
Agata, która na Instagramie znana jest pod nazwą @ana.nimowa przez cztery lata chorowała na anoreksję, a swoim doświadczeniem pragnie dzielić się z innymi…
Niesie pozytywny, ale nie cukierkowy przekaz, podobnie jak książka “Od stóp do głów…”.
 
Planowana Gościni sama tak zapowiada spotkanie:
 
“SZCZUPŁA. UROKLIWA. PIĘKNA.”
A może…
“BRZYDKA? GRUBA? ZANIEDBANA?”
 
Czy są to jedynie niewinne określenia?
Czy może jednak szkodliwe przymiotniki, których używanie może prowadzić do rozwoju zaburzeń odżywiania, braku akceptacji swojego ciała i zmniejszonego poczucia własnej wartości…?
 
Obsesja piękna widoczna jest nie tylko w mediach społecznościowych, telewizji czy magazynach modowych. Wnika ona w każdą dziedzinę życia i staje się powodem naszych zmartwień, smutku, niezadowolenia.
Najbardziej absurdalne jest chyba to, że niezależnie od poziomu wykształcenia, wieku, przyswojonej wiedzy – odczucia związane z naszym wyglądem są na tyle silne, że odbierają nam jakąkolwiek logikę.
 
🗣 A gdyby tak przestać definiować wartość człowieka poprzez masę ciała, kształt sylwetki czy kolor skóry, a skupić się na cechach charakteru, ambicji, czynach?
🗣 Czy każdemu nie żyłoby się lepiej? Może zadaniem ciała nie jest „wyglądanie”?
🗣 Może warto skupić się na życiu, które mamy dzięki niemu i przestać w końcu wpasowywać się w nierealistyczne ramki ideałów?
🗣 Może właśnie teraz nadszedł czas na zmianę?
 
O duecie z prowadzącą, Agata mówi tak:
Dlaczego ten duet to doskonała mieszanka?
 
Jest to połączenie dwóch całkowicie odmiennych perspektyw. Charakter, wiek i styl życia kobiet znacznie się różni, zatem mają one nieidentyczne spojrzenie na rzeczywistość.
Czy zgodzą się w kwestii funkcji, jakie spełniać powinno ciało? Co na ten tamat uważają?
 
 
Ilustracja pochodzi z Książki Bohaterki spotkania: “Od stóp do głów. Ilustrowany elementarz ciała”, tekst: Katharina von der Gathen, ilustracje: Anke Kuhl,
Tłumaczenie: Anna Magdziarz, Wydawnictwo Dwie Siostry.
———————————————
Katharina von der Gathen (ur. 1972) – niemiecka edukatorka seksualna. Prowadzi warsztaty w szkołach i wydaje przeznaczone dla dzieci i młodzieży książki o seksie. Oprócz „Odpowiedz mi!” w Polsce ukazało się także napisane przez nią „Intymne życie zwierząt”. Mieszka w Bonn z mężem i czwórką dzieci.
Anke Kuhl (ur. 1970) – niemiecka ilustratorka i autorka książek dla dzieci. Studiowała sztukę i komunikację wizualną. Od 1998 roku pracuje jako niezależna ilustratorka i graficzka. W 2011 roku otrzymała Deutscher Jugendliteraturpreis (najważniejszą niemiecką nagrodę w dziedzinie literatury dla dzieci i młodzieży). Mieszka z rodziną we Frankfurcie.
—————————————–
 
Data: 24.03.2023
Godzina: 10.00
Miejsce spotkania: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy, Stary Rynek 24, / Strych
 
 
 
 
Skip to content