Bydgoskie Dni Popkultury

30/06/2018 - 01/07/2018 -10:00 - 19:00

Interesujesz się planszówkami, grami RPG lub larp, fantastyką, kulturą azjatycką, ale nie masz zbyt wielu znajomych, z którymi możesz wspólnie rozwijać pasję? A może zawsze ciekawiła Cię któraś z tych dziedzin, ale nie wiedziałeś, z której strony ugryźć temat? Bydgoskie Dni Popkultury to wydarzenie właśnie dla Ciebie – tworząc je, chcemy przedstawić mieszkańcom Bydgoszczy i okolic, że działa tutaj wiele klubów i stowarzyszeń, które pomagają rozwijać zainteresowania związane z kulturą popularną. Wiele z nich zrzesza głównie młodzież, ale ich działania skierowane są do osób w każdym wieku. Nigdy nie jest za późno na rozwijanie swojej pasji!

Bydgoskie Dni Popkultury są imprezą darmową dla wszystkich uczestników. Odbędzie się ona na terenie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Witolda Bełzy przy Starym Rynku 24 w dniach 30.06 – 1.07.2018, w godzinach 10:00-19:00 w sobotę i 11-19 w niedzielę. Będzie miała formę otwartych prelekcji, spotkań
i warsztatów związanych z popkulturą, w których nieodpłatnie każda zainteresowana osoba będzie mogła wziąć udział.

Do dyspozycji uczestników oddajemy następujące atrakcje:

A/ Prelekcje organizowane w głównej Sali Prelekcyjnej. Poprowadzą je członkowie klubów, stowarzyszeń i innych organizacji działające na terenie Bydgoszczy. Dowiecie się na nich wszystkiego o działalności danego klubu/stowarzyszenia/grupy, a także na temat dziedziny, którą się zajmuje.

B/ Gry planszowe – każdy uczestnik będzie miał możliwość bezpłatnego zagrania na miejscu w wybraną przez siebie grę planszową dostępną w wypożyczalni. Nad wszystkim czuwać będą nasi wolontariusze, którzy pomogą dokonać wyboru i wytłumaczą zasady, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jest to atrakcja, którą chętnie odwiedzają zwłaszcza rodziny z dziećmi.
            C/ Sala larp – ang. live-action role-playing) oferują uczestnikom kilkugodzinne sesje gier, podobne do improwizowanego teatru, odbywającego się w czasie rzeczywistym według przygotowanego wcześniej scenariusza. Będą mieli tutaj wstęp nie tylko uczestnicy gry, ale również osoby z zewnątrz, chcące zapoznać się z tą formą rozrywki.
            D/ Sala gier RPG – RPG to fabularne gry towarzyskie oparte na narracji prowadzonej przez Mistrza Gry. Gracze wcielają się w fikcyjnych bohaterów i działają
w ramach scenariusza, jednak posługują się wyłącznie słowami i nie odgrywają swoich działań (w przeciwieństwie do larp). Gra, oprócz zapewniania doskonałej zabawy, rozwija także kreatywność i wyobraźnię, dlatego zależy nam, by propagować tę formę rozrywki wśród jak największej liczby osób.
            E/ Patio z wystawcami – patio znajdzie się w centrum wydarzeń. Tutaj każde z zaproszonych klubów/stowarzyszeń/organizacji będzie miało miejsce, by się wystawić i pokazać uczestnikom swoją działalność, porozmawiać na jej temat i zaprosić do uczestnictwa w spotkaniach i organizowanych przez siebie zajęciach.
            F/ Sala karaoke – w której uczestnicy będą mieli możliwość śpiewania na karaoke solo lub w zespołach do wybranych piosenek dostępnych z oferty. Będą się tu także odbywały turnieje.
            H/  Pokazy i  Cosplay i konkurs Cosplayerów. Cosplayerzy to osoby przebierające się we własnoręcznie wykonane stroje nawiązujące do dzieł fantastyki i popkultury lub będące projektem własnym. Często ich przygotowanie wymaga ogromnego zaangażowania: setek godzin pracy, dużego wkładu finansowego i cierpliwości, ale efekty są imponujące. Pokazy Cosplay chcemy urządzić, aby pokazać szerszemu odbiorcy tę, nadal mało znaną, sztukę. Natomiast konkurs Cosplayerów urządzamy dla ukoronowania ich wysiłków – będzie to też dodatkowa zachęta do przybycia na nasze wydarzenie.
            I/ Mini Escape Room – we współpracy z nowopowstałym Escape Roomem „Mr Lock” przygotowujemy dla uczestników zabawę, dzięki której dostaną próbkę tego, czym jest escape room To zyskująca obecnie ogromną popularność forma rozrywki polegająca na tym, że grupa osób zostaje zamknięta w pomieszczeniu, w którym ukryte wskazówki mają doprowadzić ich do wyjścia. Jest to świetna zabawa, pozwalająca się zintegrować, a także spędzić czas przyjemnie, a jednocześnie wytężając szare komórki.

W celu większej aktywizacji i pobudzenia kreatywności uczestników, przygotujemy konkurs pod nazwą „Fantastyczna Bydgoszcz”. Jest to konkurs literacki,
w którym uczestnicy mają za zadanie napisać 4-stronicowe opowiadanie o tematyce fantastycznej z Bydgoszczą w tle. Do wygrania atrakcyjne nagrody – m.in. za pierwsze miejsce czytnik e-booków!

Szczegóły konkursu: https://tinyurl.com/y85528sr

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/168476037320225/

Link do fanpage organizatora: https://www.facebook.com/StowarzyszenieArtemis/