+48 52 33 99 200Biuletyn Informacji Publicznej Unia Europejska

Izba Pamięci Adama Grzymały-Siedleckiego

Izba Pamięci Adama Grzymały-Siedleckiego Pracownia Teatrologiczna

Izba Pamięci Adama Grzymały-Siedleckiego znajdująca się w mieszkaniu pisarza została otwarta w pierwszą rocznicę śmierci artysty, tj. 29 stycznia 1968 r. Twórca przez wiele lat był związany z Biblioteka Miejską. Przyjaźnił się z jej wieloletnim dyrektorem Witoldem Bełzą. Dzięki darom A. Grzymały-Siedleckiego biblioteka wzbogaciła się o wiele cennych dokumentów i pozycji książkowych. Tuż przed śmiercią zapisał on Bibliotece Miejskiej swoją spuściznę: rękopisy, zbiór korenspodencji z najwybitniejszymi postaciami polskiej kultury (m.in. Stanisławem Przybyszewskim, Gabrielą Zapolską, Ludwikiem Solskim, Mieczysławą Ćwiklińską), a także swój bogaty księgozbiór.

Obecnie w Izbie Pamięci mieści się niewielkie muzeum poświęcone pisarzowi. Znajdują się w nim meble i pamiątki należące niegdyś do Adama Grzymały-Siedleckiego. W mieszkaniu pisarza ma siedzibę Pracownia Teatrologiczna, w której zgromadzono książki i czasopisma dotyczące teatru polskiego i powszechnego, a także materiały na temat historii teatru w Bydgoszczy. Wśród dokumentów znajdują się programy teatralne, fotografie z przedstawień oraz kolekcja afiszy Teatru Miejskiego z lat 1835-1950.

Pracownia dostępna jest od poniedziałku do piątku po uprzednim umówieniu się
joanna.krolicka@wimbp.bydgoszcz.pl
573-313-566