Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Film dokumentalny „Major Ostwind – Zuzga”

Data/Czas
05/02/2024 -18:00 - 19:30

Mapa niedostępna

Zapraszamy serdecznie już 05 lutego o godzinie 18:00 na niezwykłą projekcję filmu dokumentalnego „Major Ostwind – Zuzga” (2023, 56′) w reżyserii Andrzeja Gajewskiego.

Film opowiada historię majora Stanisława Ostwinda “Zuzgi”, żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych i najwyższego rangą Żyda walczącego w podziemiu podczas II Wojny Światowej. Przyjrzymy się prawdziwemu obliczu bohatera, który choć znajdował się w szeregach organizacji pomawianej do dzisiaj o antysemityzm i kolaborację, oddał życie w obronie honoru.

Narratorem filmu jest Wacław Holewiński, autor książki „Honor mi nie pozwala”, która również poświęcona jest majorowi Ostwindowi. Podczas spotkania z licealistami Wacław Holewiński pozwala zgłębić się nam w życiorys i śmierć bohatera, a dzięki esbeckim dokumentom udostępnionym przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, film zyskał cenną inkrustację historyczną.

Mjr Ostwind “Zuzga” nie miał pogrzebu, a miejsce jego pochówku jest nieznane. Twórcy dokumentu postanowili naprawić tę niesprawiedliwość symbolicznym pogrzebem przedstawionym w filmie, aby przywrócić należną cześć i uratować od zapomnienia narodowego bohatera.

Projekcja filmu odbędzie się na Strychu Biblioteki Głównej.

 

Skip to content