Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Niezapomniana Noc Muzeów u Bełzy!

Data/Czas
18/05/2024 -18:00 - 23:59

Mapa niedostępna

Czy odczuwasz głód kulturowych i historycznych doznań?  Mamy dla Ciebie propozycję! Dołącz do naszej instytucji podczas tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów, która odbędzie się już w sobotę, 18 maja!

Wspólnie z ponad 20 innymi bydgoskimi instytucjami kulturalnymi stworzyliśmy program pełen fascynujących atrakcji, które przeniosą Cię w świat sztuki, historii i kultury.

Nasza biblioteka przygotowała dla Ciebie wyjątkowe działania, które zaspokoją Twoją ciekawość i ożywią Twoje zmysły. Dołącz do naszej podróży i odkryj historię w niezwykły sposób!

 

Nasza nocna eskapada zabierze Was w następujące miejsca:

18.05.2024 NOC MUZEÓW
Godzina Program Miejsce
Pierwsze wejście 18:00– kolejne co godzinę!

Zwiedzanie Biblioteki Bernardyńskiej 

Zapraszamy do odwiedzenia Biblioteki Bernardyńskiej. Jest tu przechowywana niezwykle  cenna regionalna kolekcja starych druków – biblioteka bernardynów bydgoskich, której początki sięgają końca XV wieku. Biblioteka poklasztorna, pomimo rozproszenia części zbiorów, pozostała w Bydgoszczy. Księgozbiór przekazano do dyspozycji władz kościelnych. W sierpniu 1839 r. złożono go w farze bydgoskiej, w sali nad zakrystią. Do Biblioteki Miejskiej został przekazany jako wieczysty depozyt w 1921 roku. Bibliotheca Bernadina liczy obecnie 1555 dzieł, zawartych w 1381 woluminach, w tym 97 pozycji bibliograficznych inkunabułów (w 99 egzemplarzach). Jest to zbiór cenny ze względu na ciągłość historyczną, jego wielowiekowy związek z jednym zgromadzeniem zakonnym i jednym miejscem.

Od 1936 roku Bibliotheca Bernardina eksponowana jest w stylizowanym na wzór gotyckiej celi bibliotecznej pomieszczeniu, urządzonym staraniem ówczesnego dyrektora Biblioteki Miejskiej, dr. Witolda Bełzy i dzięki ofiarności społeczeństwa miasta. Sale zostały zaprojektowane i ozdobione przez artystę malarza, Jerzego Rupniewskiego. Napisy na ścianach, wzorowane na iluminowanych drukach, wymieniają ofiarodawców, którzy wzbogacili księgozbiór klasztorny. Witraże w oknach wykonał profesor Edward Kwiatkowski.

Biblioteka Bernardynów, Biblioteka Główna,

Stary Rynek 24

Pierwsze wejście 18:10

– kolejne co godzinę!

Spotkanie z duchami!

Pracownia Regionalna przygotuje w tym roku „Spotkanie z Duchami”, podczas którego odwiedzający przywołają „duchy”, czyli znane postaci związane z historią miasta. Rolę przewodników po Pracowni obejmą: Stefania Tuchołkowa, Jan Biziel oraz Wincentyna Teska, którzy w strojach z epoki opowiedzą o swojej działalności społecznej w latach międzywojennych oraz oprowadzą po Pracowni Regionalnej, uchylając rąbka tajemnic i prezentując najciekawsze zbiory, zgromadzone w czytelni. Chociaż są to, niewątpliwie, dostojni goście, nie omieszkają zapewne przystanąć na chwilę przy odwiedzających, by wraz z nimi uwiecznić na kliszy aparatu to wyjątkowe spotkanie.

Pracownia Regionalna, Biblioteka Główna,

Stary Rynek 24

Pierwsze wejście 18:20

– kolejne co godzinę!

Zwiedzanie Magazynu ‚Podziemne sekrety’

Poznaj skarby ukryte w bibliotecznych magazynach!

Zapraszamy na nocne zwiedzanie połączone z pokazem najciekawszych zbiorów i wyszukiwaniem ciekawostek pochowanych przez skrzaty w przypadkowych woluminach. Sprawdź, czy bibliotekarz to zawód dla Ciebie! 

Magazyn Główny, Biblioteka Główna,

Stary Rynek 24

Pierwsze wejście 18:30

– kolejne co godzinę!

Pokaz introligatorski / zwiedzanie Introligatorni

Będzie to niepowtarzalna okazja do poznania kolejnych etapów pracy nad wtórną oprawą książki oraz niezwykłych maszyn do tego wykorzystywanych

Introligatornia, Biblioteka Główna,

Długa 39

godzina 19:00

Mini recital pt. „Powrócimy jak za dawnych lat w zaczarowany w piosenkach świat!

W bibliotecznej Strefie Kultury wystąpi grupa wokalna „Okazjonalni”. Artyści, będący słuchaczami Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, zaprezentują mini recital pt. „Powróćmy jak za dawnych lat w zaczarowany w piosenkach świat”. Usłyszymy szlagiery muzyczne z lat 20. i 30., zapraszamy serdecznie na koncert!

Dziedziniec, Biblioteka Główna,

Stary Rynek 24

zwiedzanie w godzinach

18:00 – 23:45

Wystawa pocztówek na klatce schodowej przy ulicy Długiej 39

W tym roku mija 250 lat od oficjalnego otwarcia Kanału Bydgoskiego. Zbudowany w latach 1773–1774, jest najstarszym czynnym do dnia dzisiejszego śródlądowym kanałem wodnym na terenie Polski. Ten unikatowy w skali europejskiej przykład XVIII-wiecznej myśli technicznej w 2005 roku został wpisany w całości do rejestru zabytków. Przy kanale w obrębie miasta i terenach podmiejskich od lat 40. XIX w. toczyło się bogate życie towarzyskie. W jego sąsiedztwie otwierano restauracje i lokale rozrywkowe. Było to też miejsce spacerów i odpoczynku nad wodą wśród starych drzew. Te niezwykle malownicze miejsca chętnie uwieczniano na obrazach, fotografiach, a od początku XX wieku na widokówkach. 

Z okazji rocznicy zapraszamy na wystawę, podczas której będzie można obejrzeć pocztówki z widokami Kanału Bydgoskiego pochodzące ze zbiorów bydgoskiej książnicy.

Klatka schodowa, Biblioteka Główna,

Długa 39

godzina 22:00

Wykład Kryminalna Bydgoszcz w świetle artykułów w prasie lokalnej. 

Wampir z Zagłębia, Władca Much, Krakowski Upiór czy Skorpion – ci mordercy przez lata nie znikali z nagłówków gazet, a reportaże na ich temat do dziś fascynują. Na szczęście żaden z nich nie pochodził z naszego miasta. Jednak, czy Bydgoszcz była wolna od zbrodni? Jakie sprawy wstrząsały tutejszym społeczeństwem? Przyjdźcie i przekonajcie się sami.

Prowadzenie: Dorota Kowalczyk, Paulina Czerwińska. 

Spotkanie dla osób dorosłych.

Strych, Biblioteka Główna,

Stary Rynek 24

zapraszamy w godzinach

18:00 – 23:55

Kiermasz książki!

W czasie Nocy Muzeów w Bibliotece Głównej zaprezentujemy Kiermasz Taniej Książki. Wydawnictwa popularno-naukowe, kryminały, romanse, biografie, poradniki, książki dla dzieci i młodzieży. Każdy znajdzie tu coś dla siebie w atrakcyjnej cenie.

Strefa Kultury, Biblioteka Główna,

Stary Rynek 24

godz. 18.00 – 00.00

Nocne wypożyczanie w Wypożyczalni Głównej FABULA

Wypożyczalnia Główna FABULA będzie czynna w nietypowych godzinach. Zapraszamy na jedyne w swoim rodzaju nocne wypożyczanie książek. Kto wie – może tym razem za ladą nie zasiądą  zwyczajni bibliotekarze?

Biblioteka Główna, Wypożyczalnia Główna FABULA, Stary Rynek 24

 

Dołączcie do naszej wyprawy przez magazyny, gdzie odkryjemy “Podziemne Sekrety” bibliotecznych zbiorów, spotkajcie duchy minionych epok w Pracowni Regionalnej, zwiedźcie Bibliotekę Bernardyńską z jej cenną kolekcją starych druków, poznajcie sztukę introligatorstwa oraz delektujcie się mini recitalem “Powróćmy jak za dawnych lat w zaczarowany w piosenkach świat”. To tylko część bogatej oferty, która czeka na Was podczas tej wyjątkowej nocy!

Zapraszamy na odkrycie tajemnic historii w niepowtarzalny sposób!

 

Wstęp bezpłatny!

 

 

Skip to content