Helatone – koncert na Strychu

Helatone – koncert promuje najnowsze wydawnictwo zespołu zatytułowane „Concrete Cave”.
Helatone to improwizowany skład, który tworzą Bartek Kapsa i Tomasz Gadecki – muzycy, którzy znają się od dawna i mieli okazję współpracować w przeszłości, chociażby podczas koncertów Contemporary Noise Sextet.
Skład zawiązał się kilka lat temu, ale funkcjonował tylko na żywo. Grywał koncerty, a także autorską muzykę do filmów jako trio z gitarzystą Kamilem Paterem. Teraz przyszedł czas na płytę, którą muzycy zarejestrowali w Electric Eye Studio w styczniu 2017. Tym razem w duecie.
Helatone eksploruje rejony muzyki improwizowanej, tworzonej w czasie rzeczywistym. W dużej mierze opartej na poszukiwaniu formy i brzmienia zawsze od nowa i zawsze inaczej.
Nie stroniąc jednak od melodii czy poszukiwań ciekawych struktur rytmicznych, duet wypracował swój własny, oryginalny język muzyczny.

Bartek Kapsa to muzyk kojarzony przede wszystkim z zespołem Contemporary Noise Sextet, z którym nagrał cztery płyty wydane w Polsce przez Electric Eye Records, a także w Niemczech (Denovali) i Japonii (Zankyo Rec.). Wcześniej współtworzył Something Like Elvis, które odnosiło sukcesy w Polsce i zagranicą. Współpracuje także z bydgoskim środowiskiem skupionym wokół klubu Mózg oraz działa jako animator kultury. Autor muzyki do wielu przedstawień teatralnych oraz filmów, producent i muzyk sesyjny.

Tomasz Gadecki – saksofonista, (ur. w Gdyni 15.08.1971).
Muzyk ostatnią dekadę poświęcił szeroko rozumianej muzyce improwizowanej. W swojej twórczości na pierwszym miejscu stawia na kreatywność i poszukiwanie prawdy do ostatniego dźwięku. Współzałożyciel zespołów Olbrzym i kurdupel, Sambar, Band A free, 250 Kg (ćwierć tony), TRC, Helaton. Współpracuje z wieloma muzykami z Polski i ze świata. Autor muzyki do spektakli teatralnych, muzyk sesyjny w wielu projektach np. Pure Phase Ensemble, Dreadles Lions, Galago, Artur Maćkowiak, Contemporary Noise Sextet, 7FAZ. Współtworzy duet taneczno-muzyczny Acoustic Body z Anną Haracz oraz trójmiejskie Lonker See, z którym otrzymał nagrodę DOKI 2016. Improwizacja, która jest bardzo ważnym elementem jego twórczości sprawia, że bardzo często pracuje z performerami, malarzami czy poetami i zdecydowanie nie powiedział w tej dziedzinie ostatniego słowa.

Wstęp bezpłatny.