Powrót Bydgoszczy do Macierzy

19/01/2022 - 31/01/2022 -08:00 - 19:00

Biblioteka przypomina:

• 19 stycznia o godz. 18 w Sali posiedzeń Rady Miasta w ratuszu komisaryczny prezydent miasta Jan Maciaszek przejmuje władzę od dotychczasowego burmistrza Hugo Wolffa
  • 20 stycznia przed południem do Bydgoszczy wkraczają oddziały Wojska Polskiego
  • 22 stycznia przyjeżdża do Bydgoszczy generał Józefa Dowbor-Muśnicki, który oficjalnie ogłasza, że Bydgoszcz jest Polska

W dniach 19 – 22 stycznia przypada rocznica pamiętnych wydarzeń towarzyszących przyłączeniu Bydgoszczy do Polski. Biblioteka włącza się do upamiętnienia tego ważnego wydarzenia dla miasta, prezentując w holu i w wypożyczalni materiały ze swoich zbiorów: fotografie, książki, które dotyczą tematu odzyskania niepodległości w 1920 roku oraz fragmenty z „Dziennika Bydgoskiego” – gazety która na bieżąco informowała mieszkańców o planowanych uroczystościach i nawoływała do okazywania radości i jednocześnie spokoju i rozwagi. Mamy okazję przenieść się w czasie i poczytać jak bydgoszczanie przygotowywali się do historycznych i przełomowych dni, w których niemieckie wojska opuszczały kraj i miasto oraz z jak wielkim entuzjazmem witano wolność i polskie wojska.

Mini wystawa potrwa do końca stycznia.
Wstęp wolny.