Trzaska/Mazur/Jorgensen Trio. Koncert
Data/Czas
05/04/2017 -20:00
Lokalizacja
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy
W ramach “Poszerzenia pola dźwięku #2” zapraszamy na koncert tria Trzaska/Mazur/Jorgensen.
Trio ukonstytuowało się na specjalnym koncercie w ramach festiwalu Jazz & Beyond w roku 2015. Duszą projektu była osoba Mikołaja Trzaski, który zdecydował się połączyć niekonwencjonalną muzykalność swoich dwóch przyjaciół. Mikołaj grał wcześniej z każdym z nich, jednakże w różnych zespołach, podczas gdy, Rafał i Peter Ole nie grali ze sobą razem. Koncert był erupcją energii i muzycy zdecydowali się kontynuować współpracę.
Mikołaj Trzaska – lider polskiej awangardowej sceny free jazzowej. Współzałożyciel i saksofonista zespołu Miłość, głównego filaru ruchu artystycznego zwanego yass. Grupa współpracowała między innymi z Lesterem Bowie i Tomaszem Stańko. Nagrali pięć albumów. W 2000 r. Mikołaj w raz z żoną Olą założyli wydawnictwo muzyczne Kilogram Records, które publikuje płyty Mikołaja oraz impro-free jazz. Mikołaj jest dobrze znany na europejskiej i ogólnoświatowej scenie free jazzowej, nagrał wiele płyt i grał na wielu międzynarodowych festiwalach. Współpracuje z wieloma fantastycznymi muzykami, takimi jak Peter Brotzman, Joe McPhee, Joy Rosen, Clementine Gasser, Peeter Uuskyla, Peter Friis Nielsen, Noah Rosen, Peter Jacquemyn, Clayton Thomas. W 2007 r. został zaproszony przez Kena Vandenmarka do zespołu „Resonanse”, gdzie współpracował z Timem Daisy, Stevem Swellem, Magnusem Broo, Yuriyem Yaremchukiem, Markiem Tokarem, Davem Rempisem, Michaelem Zerangiem i Per-Ake Holmlanderem. Obecnie zajmuje się komponowaniem muzyki do filmów Wojtka Smarzowskiego (np. „Wołyń”) i tworzy nadal nowe projekty jazzowe, m.in. trio z Rafałem Mazurem i Peterem Ole Jorgensenem.
Rafał Mazur rozpoczął przygodę z muzyką w dzieciństwie, ucząc się gry na wiolonczeli. W latach 80-tych jego głównym instrumentem została gitara basowa. Od 2000 r. Rafał gra na akustycznej gitarze basowej zbudowanej według jego wskazówek. Rozwinął indywidualną technikę gry na instrumencie oraz oryginalne podejście do swobodnej, spontanicznej improwizacji, gdzie sonorystyka i rozszerzone techniki wykonawcze łączą się bezwysiłkowo podczas występów. Rafał jest również filozofem akademickim: głównym tematem jego badań jest daoistyczna strategia działania w sytuacjach nieoczekiwanych i niezaaranżowanych oraz jej adaptacja do praktyki spontanicznej improwizacji w muzyce współczesnej. Od ponad 10. lat ćwiczy Taiji by znaleźć odpowiedni balans pomiędzy ciałem, umysłem i światem. Współpracuje m.in. z takimi muzykami jak: Liudas Mockunas, Raymond Strid, Agusti Fernandez, Guillermo Gregorio, Zlatko Kaucic, Lotte Anker, Anna Kaluza, Mieczyslaw Gorka, Artur Majewski i Martin Kuchen.
Peter-Ole Jorgensen – obecnie jedna z najważniejszych postaci (freeform/improscene) skandynawskiej sceny muzyki improwizowanej. Od dwóch ostatnich dekad jest bardzo kreatywnym uczestnikiem wielu muzycznych zjawisk, a także właścicielem niezależnego wydawnictwa płytowego (Ninth World Music). Od lat komponuje muzykę do baletu, filmu, performensu a także dla zespołów, którymi kieruje. Jako lider i uczestnik, zrealizował około 30 albumów. Jest uczestnikiem takich składów jak Sweetheart in a Drugstore, David Thomas & Foreigners, The Wild Mans Band z Peterem Brötzmannem, Cockpit Music, Global Guaranty Orchestra, Ghost In The Machine z Evanem Parkerem, a także Dog God. Miał okazję wspolpracować i nagrywać z takim muzykami jak: David Moss, Phil Minton, Axel Dörner, Steve Lacy, Mats Gustafsson, Thomas Lehn, , Frank Lowe, David Thomas, Evan Parker, Alan Silva, Pat Thomas, Peter Brötzmann, Johannes Bauer, David Moss, Herb Robertson, & Sirone. Ostatni projekt Petera-Ole to duet “Live Free or Diet” z wokalistą z kultowej grupy Pere Ubu, Davidem Thomasem oraz trio z Mikołajem Trzaską i Peterem Friisem Nielsenem.
Zadanie dofinansowane przez Miasto Bydgoszcz