13/12/2021 - 30/12/2021 -11:00 - 19:00

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy zakończyła jesienną akcję zbierania wspomnień – „Biblioteka gromadzi wspomnienia. 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego” i 13 grudnia 2021 roku otwiera wystawę podsumowującą projekt.

Ekspozycję w całości tworzą materiały od mieszkańców i sympatyków Bydgoszczy. Będzie można zobaczyć fotografie pochodzące z prywatnych archiwów, kartki na żywność, niepowtarzalne znaczki pocztowe, z tzw. drugiego obiegu, oraz artykuły z gazet, dotyczące ówczesnej rzeczywistości. Ciekawym elementem są osobiste wspomnienia uczestników projektu, którzy opowiedzieli nam o swojej reakcji na wiadomość o wprowadzeniu stanu wojennego i o realiach życia codziennego. Poród 13 grudnia 1981 roku, wyjazd na emigrację ostatnim promem do Szwecji, zakopywanie dokumentów w przydomowym ogródku, Wojsko Ludowe pukające do drzwi plebanii z prośbą o opłatki na Wigilię… To tylko niektóre z historii, które czekają na Państwa w Bibliotece. Przeczytacie je na specjalnych planszach lub odsłuchacie w oryginalnym telefonie z lat 80.

Dodatkowo, dzięki uprzejmości Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie oraz jego założyciela, konserwatora zabytków, Dariusza Subocza, Biblioteka prezentuje część prawdziwej podziemnej drukarni toruńskiego środowiska Solidarności, której nigdy nie udało się namierzyć i zlikwidować. W latach osiemdziesiątych wychodziły z niej ulotki i niezależne gazety dodające ducha mieszkańcom regionu. Na miejscu będzie można spróbować samodzielnie powielić druki na prasie do powielania.

40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego staje się dla Biblioteki przyczynkiem do rozpoczęcia długofalowej akcji zbierania wspomnień i pamiątek z Bydgoszczy i okolic („Biblioteka ocali Twoje wspomnienia od zapomnienia”), która w przyszłości zaowocuje kolejnymi interesującymi projektami i znacząco poszerzy zasób WiMBP.

Na wystawę zapraszamy do Biblioteki Głównej (ul. Stary Rynek 22), w dniach 13.12.2021 – 30.12.2021 r., od poniedziałku do piątku, w godzinach 11:00-19:00.

Wstęp wolny.

Grupy zorganizowane prosimy o wcześniejszy kontakt pod numerem telefonu (52) 33 99 202.

W związku ze wzrostem zachorowań na Covid-19 i zaostrzeniem restrykcji rządowych, Biblioteka nie przewiduje oficjalnego wernisażu wystawy.

Polecamy uwadze – upamiętnienie 40. rocznicy stanu wojennego w innych bydgoskich instytucjach kultury:

Młyny Rothera – wystawa “Ikony Zwycięstwa #7” ➡

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy – wystawa „CZTERDZIEŚCI. Refleksja 40-lecia wprowadzenia Stanu Wojennego” ➡

Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Bydgoszczy – Dzień Pamięci ➡