8. Vintage Photo Festival – Międzynarodowy Festiwal Miłośników Fotografii Analogowej

25/09/2022 -12:00 - 14:00

Zapraszamy serdecznie w ramach 8. Międzynarodowego Festiwalu Miłośników Fotografii Analogowej na spotkanie autorskie z Elżbietą Sieradzińską, autorką książki “Wanda Rutkiewicz. Jeszcze tylko jeden szczyt”📚

Wanda Rutkiewicz jedna z najsłynniejszych himalaistek świata.
Postać i wybitna, i kłopotliwa: przez nieokiełznaną osobowość, upór i dążenie do realizacji celów na przekór wszystkiemu.
Pierwsza Polka i Europejka na Evereście, pierwsza kobieta, która zdobyła mityczny szczyt K2. 🏔
Uwielbiana przez publiczność i media, uwierająca górskie środowisko zarówno dokonaniami, jak i niepohamowanym apetytem na zdobywanie najwyższych szczytów. Kobieta nietuzinkowa, owładnięta pasją.
Wanda Rutkiewicz miała osobowość bogatą i skomplikowaną, była uparta i nieustannie balansowała na granicy bólu istnienia i ciepła blasku sławy.
I bezwiednie zmierzała do samounicestwienia.

Elżbieta Sieradzińska nie ogranicza się do rozmów z polskimi alpinistami; sięga również do źródeł nieznanych, w tym zachowanych fragmentów wspomnień matki himalaistki, Marii Błaszkiewicz, które miały ukazać się drukiem kilka lat po zaginięciu Wandy.
Przytacza także nieznane i niepublikowane dotąd fragmenty relacji uczestników holenderskiej wyprawy, którzy wsparli Polkę w tragicznych dla niej wydarzeniach na Broad Peaku w 1991 roku. Wydarzeniach, które być może zaważyły na kondycji psychicznej Wandy Rutkiewicz i na podejmowanych przez nią decyzjach w ostatnich latach życia.
Autorka dotarła także do niepublikowanych dotąd zdjęć Wandy Rutkiewicz.📸

Spotkanie poprowadzi Katarzyna Gębarowska.

🗓Data: 25.09.20222
📍Miejsce: Biblioteka Główna, ul. Stary Rynek 24