“Będzie dziś święto wasze” – w hołdzie cichym bohaterom Bydgoszczy!

Program Dotacyjny „Niepodległa”

Szanowni Czytelnicy,

Z przyjemnością informujemy, że uzyskaliśmy dofinansowanie na zadanie pt. “Będzie dziś święto wasze” – w hołdzie cichym bohaterom Bydgoszczy!

Dofinansowanie: 79 800,00 zł
Całkowita wartość: 110 828,00 zł
Data podpisania umowy: 28.03.2024 r.

Opis zadania:
Projekt ma na celu przybliżenie mieszkańcom Bydgoszczy i okolic wydarzeń związanych z powrotem Bydgoszczy do Macierzy, przejmowania władzy w mieście przez Polaków oraz spolszczania życia publicznego. Główna oś wydarzeń to prezentacja wystawy skupiającej się na najważniejszych wydarzeniach z lat 1920-1939, dotyczących działań państwowotwórczych. Działania Józefa Szügyi Trajtlera, Witolda Bełzy i Władysława Stomy będą przedstawione na planszach w Bibliotece Głównej. Ponadto, odbędą się tematyczne lekcje biblioteczne dla różnych grup wiekowych. Całość wydarzeń wzbogaci multimedialna prezentacja w formie video mappingu 3D, wyświetlana na fasadzie budynku przy Starym Rynku. Prezentacja będzie dotyczyła działań Witolda Bełzy w zakresie patriotyzmu i krzewienia polskości, takich jak organizacja Komitetu Sienkiewiczowskiego, wspierającego budowę pierwszego pomnika pisarza na ziemiach polskich, pozyskanie kolekcji listów królewskich oraz rękopisów Roty.

Zadanie dofinansowano ze środków Biura “Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.
Kwota dofinansowania: 79 800,00 zł
Dofinansowanie z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego: 20 000,00 zł
Dofinansowanie z budżetu Miasta Bydgoszczy: 10 000,00 zł
Dofinansowanie WiMBP: 1143,06 zł