Bydgoskie Dni Projektowe – pokaz zabytkowych czcionek drukarskich

12/10/2024 -12:00 - 14:00

Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie w ramach Bydgoskich Dni Projektowych!

Serdecznie zapraszamy wraz z organizatorem Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera wszystkich miłośników designu na Bydgoskie Dni Projektowe – festiwal poświęcony myśli projektowej, który skierowany jest zarówno do projektantek i projektantów, jak i do osób o twórczym podejściu do życia. To spotkanie, które uświadamia nam, że wszyscy – jako mieszkańcy miast – współtworzymy przestrzeń publiczną. Miasto to wielowarstwowa sieć znaczeń, historii i kontekstów, a jednym z ich najważniejszych nośników są znaki.

Tegoroczna edycja festiwalu, już trzecia z kolei, poświęcona jest właśnie znakom. Zastanowimy się, jak graficzne ślady stają się nośnikami znaczeń i jakie kulturowe i symboliczne wartości kryją się w znakach i literach. Czy typografia może zmienić sposób, w jaki odbieramy świat? Jak kształtuje nasze myślenie i rozumienie przestrzeni?

Jednym z wydarzeń będzie „Pokaz zabytkowych czcionek drukarskich”, który odbędzie się w sobotę, 12 października, w godzinach 12:00-14:00 w Introligatorni Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy.

Na wystawie zobaczycie:
🔹 mosiężne, ołowiane i drewniane czcionki
🔹 stemple ornamentowe, tłoczki, filety, liniaki
🔹 maszynę do złocenia i inne zabytkowe narzędzia.

Te unikatowe eksponaty pochodzą z najstarszego zakładu introligatorskiego w Bydgoszczy, prowadzonego przez Włodzimierza Chełmińskiego. To także niepowtarzalna okazja, by zobaczyć wciąż działającą introligatornię, która od 1923 roku oprawia książki – obecnie ponad 2000 rocznie!

To wydarzenie to także część Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH₂O, który przybliża mieszkańcom Bydgoszczy historię miejskiego rzemiosła i przemysłu.

📍 Biblioteka Główna / Introligatornia, ul. Długa 39, Bydgoszcz
🗓️ 12 października, godz. 12:00-14:00