Bydgoskie środy literackie

08/09/2021 -18:00 - 20:00

BYDGOSKIE ŚRODY LITERACKIE

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy jest organizatorem nowego cyklu spotkań, które nawiązują do odbywających się przed II wojną światową Wileńskich Śród Literackich. W pierwszej Bydgoskiej Środzie Literackiej udział wzięła Helena Dobaczewska-Skonieczka, poetka i animatorka kultury od dzieciństwa związana ze Żninem (od 1973 roku mieszkająca w Bydgoszczy). Wybór gościa nie był przypadkowy, ponieważ jej babcia, Wanda Niedziałkowska-Dobaczewska, była uczestniczką, a  często też współorganizatorką wileńskich spotkań.

W pierwszej Środzie Literackiej, która była się w rocznicę 130. urodzin Wandy (ur. 25 sierpnia 1891), wnuczka Helena wspominała o swoim projekcie literackim „Z Wilna do Żnina”, który realizowała w Bydgoszczy i o Pierwszym Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Wandy Dobaczewskiej „Na chwałę słońca”. W spotkaniu wzięli udział również: fotografik – Barbara Małecka oraz poeta i kompozytor Wiesław Marcysiak.

Na kolejną Bydgoską Środę Literacką zapraszamy już 8 września 2021 (godz. 18:00). Tym razem gościem będzie znany bydgoski literat – dr Stefan Marian Pastuszewski. Poeta, prozaik, krytyk literacki, publicysta i wydawca; jest także samorządowcem z wieloletnim stażem. Był posłem I kadencji Sejmu (1991-1993) i wiceprezydentem Bydgoszczy (1994-1998). Fanatyk historii literatury z fundamentem uniwersyteckim, autor Krótkiej historii literatury w Bydgoszczy (2020), zdradzi nam tajniki powstawania tej publikacji. Publikacji jakże cennej dla środowiska bydgoskiego, szczególnie że, jak mówi sam autor: „Świat staje się migotliwy, bez wyrazu ogólnego, zbudowany jako mozaika mniej lub bardziej interesujących szczegółów. Fragmentaryczność wypiera całość.”

Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa prac Anny Osińskiej – bydgoszczanki z wileńskimi korzeniami, której obszerny dorobek twórczy zawsze ogląda się z prawdziwą przyjemnością. W twórczości Anny Osińskiej ekspresyjne portrety i dynamicznie pojęty pejzaż przeplatają się ze swobodnymi impresjami malarskim ujmującymi motyw krajobrazowy.

Koordynatorką spotkań w ramach cyklu Bydgoskie Środy Literackie została mgr Helena Skonieczka, z ramienia Biblioteki organizacyjnie będzie wspierał Marcin Karnowski.