Czinukowie. Indianie łososi i żywotników znad Kolumbii. Spotkanie autorskie z dr. Adamem Piekarskim

15/10/2024 -18:00 - 19:30

Wśród wielu indiańskich plemion zamieszkujących dzisiejszy Oregon i Waszyngton, centralne miejsce nad Kolumbią zajmowali Czinukowie, od co najmniej czterech tysięcy lat zagospodarowujący przyjazną człowiekowi dolinę tej rzeki.

Lud obejmował plemiona większe i mniejsze, tworzące grupy rozlokowane w rozproszeniu po obu stronach rzeki. Mówiły one zbliżonymi do siebie dialektami, łączyła ich sieć pokrewieństwa i gospodarki, a także podobne zwyczaje i wierzenia. Plemiona Czinuków nie tworzyły jednak politycznej całości – każda osada była niezależnym społeczno-politycznym bytem i ośrodkiem władzy.

Losy tego ludu w szerszym kontekście historyczno-etnograficznym przybliży 15 października br. dr Adam Piekarski – prezes Polskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Indian, członek Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Etnologicznego i Muzeum Indian Amerykańskich w Waszyngtonie, od lat zajmujący się promocją kultury tubylczych ludów Ameryki Północnej na terenie Polski.  Czinukom poświęcił swoją najnowszą książkę, która ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa TIPI. 📖

Będzie to już 14. spotkanie z indiańskimi kulturami w ramach programu America@YourLibrary w WiMBP w Bydgoszczy.

15.10.2024 | wtorek
Godz. 18.00