Skip to content
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Europejska Noc Muzeów 2025

Data/Czas
17/05/2025 -18:00 - 23:59

Mapa niedostępna

Czy odczuwasz głód kulturowych i historycznych doznań?  Mamy dla Ciebie propozycję! Dołącz do naszej instytucji podczas tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów, która odbędzie się już w sobotę, 17 maja!

Wspólnie z ponad 20 innymi bydgoskimi instytucjami kulturalnymi stworzyliśmy program pełen fascynujących atrakcji, które przeniosą Cię w świat sztuki, historii i kultury. 

Nasza biblioteka przygotowała dla Ciebie wyjątkowe działania, które zaspokoją Twoją ciekawość i ożywią Twoje zmysły. Dołącz do naszej podróży i odkryj historię w niezwykły sposób! 

 

Nasza nocna eskapada zabierze Was w następujące miejsca:

17.05.2025 NOC MUZEÓW

Godzina Program Miejsce

Pierwsze wejście 18:00

– kolejne co godzinę!

Zwiedzanie Biblioteki Bernardyńskiej 

Zapraszamy do odwiedzenia Biblioteki Bernardyńskiej. Jest tu przechowywana niezwykle  cenna regionalna kolekcja starych druków – biblioteka bernardynów bydgoskich, której początki sięgają końca XV wieku. Biblioteka poklasztorna, pomimo rozproszenia części zbiorów, pozostała w Bydgoszczy. Księgozbiór przekazano do dyspozycji władz kościelnych. W sierpniu 1839 r. złożono go w farze bydgoskiej, w sali nad zakrystią. Do Biblioteki Miejskiej został przekazany jako wieczysty depozyt w 1921 roku. Bibliotheca Bernadina liczy obecnie 1555 dzieł, zawartych w 1381 woluminach, w tym 97 pozycji bibliograficznych inkunabułów (w 99 egzemplarzach). Jest to zbiór cenny ze względu na ciągłość historyczną, jego wielowiekowy związek z jednym zgromadzeniem zakonnym i jednym miejscem.

Od 1936 roku Bibliotheca Bernardina eksponowana jest w stylizowanym na wzór gotyckiej celi bibliotecznej pomieszczeniu, urządzonym staraniem ówczesnego dyrektora Biblioteki Miejskiej, dr. Witolda Bełzy i dzięki ofiarności społeczeństwa miasta. Sale zostały zaprojektowane i ozdobione przez artystę malarza, Jerzego Rupniewskiego. Napisy na ścianach, wzorowane na iluminowanych drukach, wymieniają ofiarodawców, którzy wzbogacili księgozbiór klasztorny.

Biblioteka Bernardynów, Biblioteka Główna,

Długa 41

Pierwsze wejście 18:00

– kolejne co godzinę!

Obowiązują zapisy

Quiz familijny z wiedzy o Bydgoszczy w Pracowni Regionalnej 

W Noc Muzeów w Pracowni Regionalnej odbędzie się quiz familijny z wiedzy o Bydgoszczy oparty na formule znanego programu telewizyjnego. W rolę prowadzącego wcieli się nasz kolega, który sprawdzi waszą wiedzę. Odpowiedzi na wszystkie pytania oparte będą na ankietach, przeprowadzonych wśród naszych czytelników, dzięki czemu konkurs będzie miarodajny, a odpowiedzi – wiarygodne. Jeżeli chcesz sprawdzić swoją wiedzę na temat Bydgoszczy, to zabierz ze sobą rodzinę lub znajomych. Udział drużyn złożonych z maksymalnie 5 osób, można zgłaszać w Pracowni Regionalnej przy ul. Wełniany Rynek 3 osobiście, mailowo na adres regionalna@wimbp.bydgoszcz.pl lub telefonicznie pod numerem 52 33 99 240. Nie zabraknie rozmów z uczestnikami oraz dowcipu prowadzącego na początku programu. Gwarantujemy sporą dawkę śmiechu i atrakcyjne upominki!

Pracownia Regionalna

Wełniany Rynek 3

zapraszamy w godzinach 

18:00 – 23:55

Kiermasz książki!

W czasie Nocy Muzeów w Bibliotece Głównej zaprezentujemy Kiermasz Taniej Książki. Wydawnictwa popularno-naukowe, kryminały, romanse, biografie, poradniki, książki dla dzieci i młodzieży. Każdy znajdzie tu coś dla siebie w atrakcyjnej cenie.

Biblioteka Główna

Długa 41

Pierwsze wejście 18:30

– kolejne co godzinę!

Pokaz introligatorski / zwiedzanie Introligatorni

Będzie to niepowtarzalna okazja do poznania kolejnych etapów pracy nad wtórną oprawą książki oraz niezwykłych maszyn do tego wykorzystywanych

Introligatornia, Biblioteka Główna,

Długa 39

Pierwsze wejście 21:00

– kolejne co pół godziny!

„Ożywiamy historię Bydgoszczy, czyli jak dobrze wykorzystać sztuczną inteligencję?” – pokaz filmów i animacji utworzonych na podstawie starych fotografii i pocztówekSpotkanie autorskie z twórcą cyfrowym – Dariuszem Kowalskim – inżynierem informatykiem, specjalistą aplikacji mobilnych i zastosowań sztucznej inteligencji, autorem aplikacji My Metis, umożliwiającej m.in.  koloryzację i ożywianie dowolnych obrazów, za pomocą której ożywia w mediach społecznościowych stare kadry miast województwa kujawsko-pomorskiego.

 W programie:
- Animowane pocztówki drukowane – czyli ożywiamy obraz na papierze.
- Jak sztuczna inteligencja zabarwia czarno-białe obrazy i jak je ożywia, czyli jak to się robi w praktyce? 
- O halucynacjach sztucznej inteligencji czyli kłamstewka AI.
- Granice dobrego performancu, czyli jak nie używać sztucznej inteligencji?

Pracownia Regionalna

ul. Wełniany Rynek 3

 

Dołączcie do nas, zwiedźcie Bibliotekę Bernardyńską z jej cenną kolekcją starych druków, poznajcie sztukę introligatorstwa. To tylko część bogatej oferty, która czeka na Was podczas tej wyjątkowej nocy!

Zapraszamy na odkrycie tajemnic historii w niepowtarzalny sposób!

 

Wstęp bezpłatny!