Narodowe Czytanie ‘Nad Niemnem’ – XII Odsłona

09/09/2023 -11:00 - 13:00

Narodowe Czytanie ‘Nad Niemnem’ z udziałem aktorów Teatru Polskiego Bydgoszcz pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy**

Mamy zaszczyt ogłosić kolejną, XII odsłonę Narodowego Czytania, wyjątkowego wydarzenia literackiego, której patronem jest Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda, podkreślając tym samym ważność tej inicjatywy dla naszej wspólnej kultury.To coroczna inicjatywa, łącząca wszystkich miłośników słowa pisanego w duchu wspólnego odczytywania wyjątkowych dzieł literatury.

Data:  9 września 2023 roku
Miejsce: Dziedziniec Biblioteki Głównej / Fabula, Stary Rynek 22, Bydgoszcz

Organizatorem tegorocznej edycji jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w partnerstwie z Teatrem Polskim Bydgoszcz. To niezwykła szansa, byśmy razem mogli odkrywać piękno słowa w jednym z arcydzieł polskiej literatury – “Nad Niemnem” autorstwa Elizy Orzeszkowej.

W trakcie tego wyjątkowego wydarzenia, zaproszeni aktorzy Teatru Polskiego Bydgoszcz w obsadzie:

🎭 Zhenia Doliak,
🎭 Dagmara Mrowiec-Matuszak,
🎭 Mirosław Guzowski,

przekażą nam wspaniałą interpretację tego dzieła literackiego, łącząc piękno słowa pisanego z magią teatru.

Każdy z Was ma szansę doświadczyć historii “Nad Niemnem” w wyjątkowy sposób, dzięki wirtuozom sceny.

Prezydent RP Andrzej Duda skierował okolicznościowy list, motywując nas do wspólnej lektury:
To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu – podkreślił w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Zachęcamy do udziału w wydarzeniu wszystkich miłośników literatury, czytelników, miłośników teatru polskiego, uczniów bydgoskich szkół oraz mieszkańców miasta do wzięcia udziału w głośnym czytaniu arcydzieła “Nad Niemnem”. To niesamowita okazja, by razem przenieść się w świat pełen emocji i uniwersalnych wartości.

Dołączcie do naszego czytelniczego święta, gdzie literatura i teatr łączą się w jedno, tworząc magiczne doznania i niezapomniane emocje.