+48 52 33 99 200Biuletyn Informacji Publicznej Unia Europejska

Z ogromnym smutkiem i głębokim żalem zawiadamiamy

Z ogromnym smutkiem i głębokim żalem, zawiadamiamy, że w dniu 24 grudnia 2022 r. odszedł

śp. 𝗞𝗿𝘇𝘆𝘀𝘇𝘁𝗼𝗳 𝗚𝗼𝗻𝗶𝗮

Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy, wspaniały Człowiek i Przyjaciel.

Z rodziną oraz bliskimi zmarłego łączymy się w bólu i składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Krzysztof Gonia (1972-2022) – dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy. Związany z bydgoską książnicą od 1995 r.

Szybko dał się poznać jako świetny organizator i  kreatywny pracownik działu administracji. Jako zastępca kierownika (2006-2008), a później kierownik (2008-2015) tego pionu wyróżniał się nieprzeciętnym zmysłem planowania i intuicją w podejmowaniu decyzji związanych z administrowaniem instytucją.

Zdolności menadżerskie i twórcze zaangażowanie w rozwój instytucji zdecydowały, że w 2016 r. powołany został na stanowisko z-cy dyrektora ds. administracyjno-inwestycyjnych. Zajmował się kierowaniem działami Administracji i Informatycznym, a także sporządzaniem planów i wniosków inwestycyjnych oraz współtworzeniem oferty kulturalno-edukacyjnej. Kierowany troską o budowanie nowoczesnej instytucji kultury, odpowiadającej na obecne oczekiwania odbiorców, zaangażował się w pozyskiwanie środków finansowych ze źródeł zewnętrznych. Zainicjował powstanie zespołów projektowych, podejmował współpracę ze stowarzyszeniami, fundacjami oraz instytucjami kultury, nadzorował i koordynował prace nad projektami inwestycyjnymi ze środków unijnych (RPO, POIiŚ, EOG, MKiDN). W styczniu 2021 r. objął  stanowisko dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy.

Ambicją Dyrektora było utworzenie nowoczesnej, przyjaznej dla użytkowników instytucji, otwartej na potrzeby mieszkańców i współtworzącej zróżnicowaną ofertę kulturalną miasta. Jego twórcze pomysły, niekiedy wybiegające daleko poza standardowe działania bibliotek, inspirowały innych do działania i podejmowania nowych wyzwań. Dał się poznać jako Dyrektor, który w gronie współpracowników widział nie podwładnych, lecz partnerów w realizacji wspólnej wizji.