Ku naprawie Rzeczpospolitej

29/04/2021 - 31/05/2021
Całodniowe

Ku naprawie Rzeczpospolitej – w 230 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Konstytucja 3 Maja była jedną z pierwszych na świecie ustaw zasadniczych, regulujących ustrój państwa, stanowiła tym samym przełom w historii systemów politycznych. Obowiązywała zaledwie kilkanaście miesięcy, całe działania wokół wprowadzenia reform zakończyły się niepowodzeniem i upadkiem Rzeczpospolitej, a jednak nie zapominamy o doniosłości tego wydarzenia. 3 Maja to jedno z najważniejszych świąt państwowych, uroczyście celebrowane od 1918 r. W zawiązku z 230. rocznicą jej uchwalenia Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy prezentuje oryginalne źródła historyczne – z własnych zbiorów – odnoszące się do tego wydarzenia, tj. osiemnastowieczne rękopisy (w tym manuskrypty Stanisława Augusta Poniatowskiego i Tadeusza Kościuszki), stare druki (np. publikacje Stanisława Konarskiego, Stanisława Staszica i Hugo Kołłątaj), a także dokumenty ikonograficzne, kartograficzne i życia społecznego.

Ku naprawie Rzeczpospolitej – prezentacja – zobacz

Publicystyka XVI – XVII w. – prezentacja – zobacz